Мала електронно-лiчильна машина «МЕСМ»

Розділ створено за підтримки Міжнародного Фонду "Відродження"

 

Розмір: 44.9 Kb

Матеріал надано користувачем: Library Resources (libres3)

Опис


Сергій Лебедєв
Мала електронно-лiчильна машина «МЕСМ»

Перша в СРСР, друга в Європі обчислювальна машина з програмою, що зберігається в пам'яті. Створена в Інституті електротехніки АН УРСР під керівництвом академіка Сергія Олексійовича Лебедєва, який на той час був директором цього інституту. Початок розробки — 1948 р., введена в експлуатацію в 1950 році.

Розробка цієї машини була розпочата з наміром лише змоделювати (змакетувати) обчислювальну машину БЭСМ і тому спочатку перше «М» розшифровувалося як «модель». Після перших успіхів та з урахуванням гостроти потреби (як в Україні, так і в СРСР в цілому) в обчислювальних потужностях було прийнято рішення макет перетворити на машину для обчислення реальних задач. Практично до введення в експлуатацію першого екземпляра ЕОМ «Київ» «МЭСМ» була основою «обчислювальних потужностей» (не беручи до уваги ЕОМ «СЭСМ», яка була спеціалізованою) України.

Після зняття з експлуатації «МЭСМ» було передано до Київського політехнічного інституту для використання в навчальному процесі. Поступово була розібрана з використанням окремих електронних вузлів для навчання інженерів з цифрової обчислювальної техніки.

Файли


Mesm1.jpg jpg (44.9 Kb)

Коментарі