Від твору до тексту

Розділ створено за підтримки Міжнародного Фонду "Відродження"

 

Зубрицька Марія, Барт Ролан

Розмір: 413.8 Kb

Матеріал надано користувачем: (Hell`ga)

Опис


Барт Р. Від твору до тексту / Ролан Барт // Слово. Знак. Дискурс: Антологія світової літературно-критичної думки ХХ ст. / За ред. М.Зубрицької. — Львів: Літопис, 1996. — С.378 – 384.

Переклад Юрія Ґудзя.

Одна з найвідоміших тез Ролана Барта звучить так: "Текст не варто розглядати як кількісну категорію. Марна будь-яка спроба реального розмежування твору і тексту. Недоцільно було б стверджувати: "твір — це класика, текст — аванґард", річ не в тому, щоб нашвидкуруч укласти реєстр "сучасних лауреатів" і розмістити одні літературні твори в інші, а інші в оці; насправді, "дещо від Тексту" може бути  і в старожитному творі, тоді як більшість творінь сучасної літератури не є текстами. Відмінність тут от у чому: твір є матеріальним фраґментом, що займає певну частину книжкового простору (наприклад, у книгозбірні), а Текст — поле методологічних змагань. Твір може вміститися на долоні, текст знаходить притулок  у мові, існує тільки в дискурсі (краще було б сказати, що він є текстом настільки, наскільки він це усвідомлює. Текст — це не вияв розпаду твору, а навпаки, твір — то шлейф уявлюваного, що тягнеться за Текстом. Інакше кажучи, Текст відчувається тільки у процесі праці, виробництва. Звідси випливає, що Текст не може непорушно вклякнути (скажімо, на книжковій полиці), згідно з власним єством він мусить рухатись крізь щось — наприклад, крізь твір, крізь шеренги творів".

 

Файли


Bart Rolan. Vid tvory do texry. Slovo. Znak. Dyskurs_Antologija literaturno-krytychnoji dumky XX st.1576.ua.pdf pdf (255.4 Kb)

Bart Rolan. Vid tvory do texry. Slovo. Znak. Dyskurs_Antologija literaturno-krytychnoji dumky XX st.1576.ua.djvu djvu (144.8 Kb)

Antologija literaturno-krytychnoji dumky.1576.ua.jpg jpg (13.6 Kb)

Подібні твори


Текстуальний аналіз "Вальдемара" Е. По Текстуальний аналіз "Вальдемара" Е. По

Зубрицька Марія, Барт Ролан

Коментарі