Грузини

 

Грузини (одн.  ქართველი (кhартhвелі), множ. ქართველები (кhартhвелебі)  — народ картвельської мовної родини, що становить основне населення Грузії, проживає переважно в центральній і західній частині Південного Кавказу, а також північно-східній Туреччині.

 
Грузинський (картвельський) етнос виник ще за часів Вавілона та Ассирії в Малій Азії шляхом злиття декількох стародавніх народів[Джерело?]. Предки грузинів, так само як і інших народів іберо-кавказької мовної сім'ї, прийшли на Кавказ з півдня, з Малої Азії орієнтовно в III тис. до н. е. У IX столітті під керівництвом династії Багратидів (Багратіонів) настає час економічного, культурного і політичного підйому Грузії. На початку XI — ого століття цар Баграт III об'єднав дві основні частини Грузії — Абхазію (в минулому Колхеті) на заході і Іберію на сході. Під час наступних царів, серед яких особливо слід виділити Давида IV Агмашенебелі (1089–1125), Георгія III (1156–1184) і Тамару Велику (1184–1212), Грузія вступила у свою золоту епоху. Країна включилася в східну транскаспійську та візантійську чорноморську економічну систему, що зумовило бурхливий розвиток виробництва і торгівлі. У XII столітті в Грузії були засновані попередниці європейських наукових академій (академії в Гелаті і Ікалто), де грузинська молодь вивчала неоплатонізм та філософію Арістотеля. У той час було споруджено безліч чудових архітектурних будівель. Великих успіхів досягла грузинська література; були створені видатні історичні і філософські праці, але особливо слід відзначити досягнення в поезії і ліриці. Відома поема поета XII століття Шота Руставелі «Витязь у тигровій шкірі» говорить про блискучисть золотої епохи Грузії.
 
Сільське госоподарство. У міжгір'ях східної Грузії споконвіку займалися землеробством, поєднуючи вирощування жита, ячменю, чаю та цитрусових із виноградництвом, овочеводством та шовководством. Тваринництво мало лише другорядне значення. У західній Грузії поряд із традиційними зерновими культурами (просо, жито, ячмінь) з середини XVII — ого століття поширюється також вирощування кукурудзи.
З середини XIX — ого століття окрім чаю, цитрусових та інших субтропічних культур розпочато також виробництво тютюну та бавовні.
 
Виноробство. Важлива галузь грузинського сільського господарства — виноробство. Їм займалися скрізь де існувала виноградна лоза. Головними центрами виноробства вважалися Кахетія на сході Грузії та Імеретія на заході. Виноробство вимагало від селянина високої професійної майстерності та великих зусиль. Вино було одним з головних предметів грузинського експорту у часи середньовіччя.
 
Впродовж багатьох століть виноробство було не лише основою економічного  багатства Грузії, але і частиною її духовної культури. Вино для грузина — це не просто напій. Відношення до нього, скоріше, релігійне. Вино зміцнює народний дух, об'єднує гостей традиційних кавказьких застіль. Виноградну лозу славлять  у грузинських легендах та оповіданнях, народних піснях тощо. Вино в Грузії — це національне надбання, що приваблює сюди туристів з усього світу. Грузія історично була територією, де процвітав культ виноробства. Сьогодні ніхто не скаже, коли і звідки на цій землі з'явилася перша виноградна лоза, але сприятливий клімат, що панує тут, сприяв зростанню у Грузії янтарних виноградних кетягів.
 
Виявлені на теренах  Грузії відбитки виноградного листя минулих геологічних епох, знайдені в стародавніх похованнях глеки із залишками виноградних кісточок не залишають сумніву в тому, що Грузія ще в минулі епохи була прабатьківщиною виноробства. Про це говорить і знайдене археологами на території країни виноробницьке устаткування — кам'яні преси, тиснева винограду, різні винні посудини з глини та металу, що відносяться до III–II тисячолітть до нашої ери. Про глибоке коріння виноробства говорять також зображення виноградної лози на величезних вритих у землю кінцевих посудинах для зберігання вина — «квеврі», виявлених в поселеннях, вік яких, на думку археологів, складає понад 8000 років. По мірі розвитку виноградництва  і виноробства в Грузії з'явилися найбільш цінні сорти винограду, почали розрізняти лозу по сортах та використовувати  місцеві способи виробництва вина. Центром культивації винограду і виготовлення вина завжди була Східна Грузія — стародавня Кахетія. Алазанськая долина є найславетнішим виноробницьким районом Кахетії. Її унікальне географічне місцерозташування, близькість річок, захищеність від вітру горами Великого Кавказу і відмінні грунти долини створюють ідеальні умови для обробки винограду і дозволяють отримувати справді якісні  вина. Кахетинські вина відрізняються оригінальним букетом та смаком.  
 
Житло. Поселення та житла у різних регіонах Грузії також мали свої особливості. У східній Грузії переважали великі поселення, розподілені на квартали та садиби, що знаходилися у безпосередній близькості одне до одного. Будівлі споруджувалися головним чином з каміння. У західній Грузії села мали вільне планування та інколи розтягувались на багато кілометрів. У якості помешкання слугував будинок з колоди та дощок. Дах головним чином вкривали соломою. У гірських районах села були невеличкі за розміром, та розташовувалися на гірських схилах непридатних до землеробства. Трьох-чотирьох поверхові кам'яні будинки дещо нагадували середньовічні фортеці. В населення низинних районів Грузії склався загальний тип національного одягу. Чоловічий одяг — вільна сорочка тунікоподібного штибу, штани, шерстяні або шкіряні ногавиці (гетри) коротенький обтяжуючий талію архалук (тип катану) із застіжками від комірця до поясу, довга (до колін або нижче) чоха (черкеска) із газирями, пояс. На ноги одягали в'язані шкарпетки, шкіряне або в'язане взуття.
 
Вбрання. Вбранням що вкривало голову слугували капелюхи виготовлені з волоку, хутрові папахи, башлики. Жіночій одяг складався із сорочки, довгих штанів, сукні із нагрудною вставкою і довгим матерчатим поясом. Голову вкривав твердий обруч, обтяжений тканиною, на який накладалася шовкова або оксамитова стрічкоподібна пов'язка. Обруч із пов'язкою одягали зверху тонкої вуалевої хустки, а зверху ще одна хустка.
 
Наприкінці XIX — ого століття Грузія увійшла в фазу капіталістичного розвитку, в той же час в громадському житті велику роль продовжували відігравати суспільно-феодальні та патріархально-родові відносини. Зберігалися суспільні розмежування та залишки патріархального ладу — великі патріархальні родини, кровна помста у грузинських горців (сванів), культ роду. Християнські церкви та монастирі продовжували сусідствувати із язичницькими каплицями (вшанування гірських вершин та гаїв, камінь та дерев.) У Грузії різноманітна та різнобарвна культура свята. Новий рік та масляниця й досі не обходяться без наряджених та колядувань. Грузини дуже полюбляють пісні та танці.

Найвідоміші представники


Твори