Кримчаки

 

Кримчаки (кърымчахлар) — народ, який переважно мешкає на території Криму.
 
За деякими версіями кримчаки — окрема етнолінгвістична спільнота єврейського населення. До 1917 року в документах Російської імперії їх називали «євреї-кримчаки». Аналіз кримчацьких прізвищ доводить наявність тюркських, ашкеназьких і сефардських елементів.
 
Загальна чисельність — приблизно 1,5 тис. осіб, з них приблизно 500 осіб — у Криму, 157 осіб — у Росії. Точна кількість кримчаків у США й Ізраїлі невідома, на початок 1950-х років в Ізраїлі їх мешкало приблизно 1000 осіб., більшість пізніше асимілювалася з іншими єврейськими групами.
 
Кримчацька мова близька до кримськотатарської й належить до тюркських мов, однак сьогодні цією мовою володіють лише люди похилого віку, решта рідною вважає переважно російську мову.
 
Перепис 1897 зафіксував 3345 кримчаків. Перед Другою світовою війною в Криму мешкало їх приблизно 6 тис. після захоплення півострова німцями все кримчацьке населення Криму було розстріляне восени 1941 року разом з іншими євреями, які на той час мешкали в Криму. Після Другої світової війни живими лишилися лише чоловіки, які воювали на фронті, та родини, які встигли евакуюватися.
 
Протягом 1990-х кількадесят кримчацьких родин емігрували до Ізраїлю. Кримчаки сповідують юдаїзм і через це мають право на репатріацію до Ізраїлю згідно із Законом про повернення. Остання кримчацька синагога в Тель-Авіві була закрита 1981 року.

Твори