Бердник Олесь

1926 — 2003

Бердник Олесь Павлович
(27 листопада 1926 — 18 березня 2003)
Письменник

Світонія — так називав Олесь Бердник, видатний український письменник, автор багатьох книг у жанрі фантастики та футурології, своє казкове бачення преображеного людства і майбутнього життя в колі Любові, Світла та Краси, космічного єднання всього сущого. В цьому колі автор бачить і свою укохану Космічну Україну з її столицею – „серцем її синів у світі видимому й невидимому, в минулому, сучасному й грядущому”.

Легенда про Світонію стала основою всієї творчості Олеся Бердника, і письменник поніс її в хаос сучасного життя, в екстремум зростання техногену, котрий перешкоджає духовній еволюції, — і подарував цю ідею своєму народу і всьому людству, тому що: „Час гряде – час Небувалого Народження. Чудо? Ні. Здавна суджена реальність, така ж проста й прекрасна, як перетворення потворної гусені в чудового метелика. Всі бачили цю метаморфозу, та майже ніхто не надає їй глибинного універсального значення для Світобудови...”

Уся творчість Олеся Бердника – це географічна карта доріг і стежок до Світонії, нової Країни Духа, мета котрої – „свобода духовного проявлення в невичерпності Буття”.

Олесь Бердник народився 27 листопада 1926 року в с. Вавилові на Херсонщині в сім’ї коваля. В 1930 році сім’я переїхала в Київ, через два роки – в родинне село Кийлів Бориспільського району. В 32-33 рр. майбутній письменник пережив сталінський голодомор, школярем – німецьку окупацію. В 1943 році Олесь Бердник добровольцем пішов на фронт. Після демобілізації закінчив театральну студію при Київському театрові ім. Івана Франка, став актором і водночас працював позаштатним журналістом в кількох столичних газетах. Після палкого виступу на зборах театру проти партійної політики в області мистецтва був заарештований і засуджений по „знаменитій” 58-ій статті.

Там, „на зоні”, Олесь Бердник почав писати. Перші сюжети. Перші образи. Перші рядки в „захалявній” книжці. Отримавши амністію та повернувшись у 1956 році до Києва, він узявся до літературної праці всерйоз. У 1957 році вийшла перша збірка фантастичних повістей "Поза часом і простором".

Читачі сприйняли молодого фантаста „на ура”. Книги розходилися миттєво, з’явилися шанувальники, постійні читачі. Його книги почали перекладати іншими мовами... Нова людина і нова Земля – Світонія. Мрії та їх втілення... Та невсипущі „органи” щось прочитали між рядків...

У середині 60-х в пресі пішла атака на книги Олеся Бердника. Посипалися звинувачення: містицизм, ідеалізм, „православний гуманізм”. Почалася підготовка до відлучення від літератури.... А шанувальники зачитували фантастичні романи Бердника до дірок. Студенти називали письменника учителем життя. Незнайомі люди дарували йому на вулиці квіти. Рядки його книг ставали паролем для тих, хто не хотів жити „як усі” в країні розвиненого соціалізму.

Романи "Подвиг Вайвасвати", "Чаша Амріти", "Зоряний Корсар" отримали розгромні рецензії в усіх літературних газетах та журналах Радянського Союзу (включаючи московську „Литературную Газету”). Доходило до курйозів: в одній із газет Бердник був звинувачений у написанні „шкідливого твору в жанрі фантастики”. Далі були виключення з СП СРСР, пресинг з боку КДБ, обшуки в домі, вилучення друкарських машинок та рукописів, роки безгрошів’я та безробіття і... численні публікації та слава за кордоном, куди по дружніх каналах потрапили книги Олеся Бердника.

Коли в 1979 році Бердника заарештували удруге, ідеї Альтернативної Еволюції, тобто пре ображення Біосфери на засадах Розуму, Краси й автотрофності, інкримінувалися письменникові як „особливо небезпечний державний злочин”.

У 1984 році Бердник повернувся до сім’ї. До друкарської машинки. До літературної праці. Написав ще десяток книг. Створив громадську організацію „Українська Духовна Республіка”. Прочитав цикл лекцій з „нетрадиційної космогонії” під назвою "Школа Астросталкерів".

...18 березня 2003 року Олесь Бердник відійшов у Вічність. Похований він у с. Гребені, де проживав з 1978 року.

А ідеї його летять по світу. Твори Бердника перекладені на багато мов світу. Роман "Зоряний Корсар" вийшов у 26 країнах світу. Згідно з підрахунками канадських дослідників, Олесь Бердник входить до першої десятки східноєвропейських авторів, що перекладаються на англійську та французьку мову. А зараз його книги повертаються і до нового покоління шанувальників фантастично-філософської літератури.

Громовиця Бердник

На сайті доступні твори:
Чаша Амріти
Дві безодні
Дике поле
Дивні Грицеві пригоди
Хор елементалів
Сузір'я зелених риб

Видання та твори


Чаша Амріти Чаша Амріти

Бердник Олесь

Дві безодні Дві безодні

Бердник Олесь

Хор елементалів Хор елементалів

Бердник Олесь

Дике поле Дике поле

Бердник Олесь

Сузір'я зелених риб Сузір'я зелених риб

Бердник Олесь

Коментарі