Підмогильний Валер'ян

1901 — 1937

Підмогильний Валер'ян Петрович
(2 лютого 1901 — 3 листопада 1937)


український прозаїк, один з найвизначніших представників «розстріляного відродження», автор першого урбаністичного роману української літератури «Місто».

Уже в 20-х роках можна говорити про елементи екзистенціалізму у творах Підмогильного. Європейський екзистенціалізм як напрям розвивається наприкінці 30-х років, а тому, за твердженням Леоніда Череватенка, «Валер’ян Підмогильний був попередником таких нобелівських лауреатів, як Альбер Камю і Жан-Поль Сартр».

Роман «Місто» набув великого розголосу одразу після своєї з’яви. Юрій Шевельов назвав твір «однією з вершин української прози і дороговказом для її дальшого розвитку», а тематику окреслив так: «це роман про людину, про місто, про життя, про незгасність вогню, сповнений скептицизму переможця і оптимізму приреченого». Ще один твір «Невеличка драма» називають одним з перших інтелектуальних романів української літератури, а Валер'яна Підмогильного разом з Віктором Домонтовичем називають засновниками жанру «інтелектуальний роман».

В. Підмогильний – центральний український перекладач з французької мови у ХХ столітті, котрий представив вітчизняному читачу Франса, Бальзака, Мопассана, Стендаля, Гельвеція, Вольтера, Дідро, Доде,  Меріме,  Гюго, Флобера,  Дюамеля. 

Підмогильний є одним з перших впроваджувачів психоаналітичного аналізу в українському літературознавстві, він досліджуючи несвідоме Івана Нечуя-Левицького, розглядає його творчість через призму едипового комплексу.

Докладна біографія

 

На сайті доступні твори:
П'ятдесят верстов
Гайдамака
Ваня
З життя будинка
За день
Іван Босий
Історія пані Ївги
Комуніст
Місто
Невеличка драма
Повість без назви
Повстанці
Проблема хліба
Син
Третя революція
З роду вундеркіндів (В. Підмогильний)

Соломія Павличко. Інтелектуальна проза Петрова й Підмогильного

Видання та твори


Коментарі