Свідзинський Володимир Євтимович
(8 жовтня 1885 - 18 жовтня 1941)
український поет, один з найяскравіших і найтрагічніших геніїв ХХ століття. "Поет мовчання", якого Василь Стус згадував поряд із Ґьоте і Рільке, перекладач Арістофана і Овідія, спалений НКВС у 1941 році.
Поета називаають «внутрішнім емігрантом». Він не був репресований разом з іншими представниками «розстріляного відродження», став членом Спілки письменників, його квиток підписав сам Максим Горький. Проте виразною домінантою творчості є поетика мовчання. Василь Стус називав це «способом шляхетної герметизації власного духу», коли треба «Замкнутися, щоб зберегтися. Змаліти, щоб не помилитися у власній суті. Стати збоку, щоб не бути співучасником…».
У жовтні 1941 року німецькі війська приближалися до Харкова, де жив поет. НКВС заарештували неевакуйованих мешканців міста, інтелігенцію, в тому числі Свідзинського, звинувативши його у антирадянській агітації. Радянська влада вела в’язнів на схід, а у селі Непокрите загнала людей у сарай, облила бензином і спалила. У вірші 1927 року Свідзінський пише: «В полум’ї був спервовіку і в полум’я знову вернуся».
Його творчість є феноменом "неканонічної традиційности», «дивовижної свободи вибіркового й ініціятивно-творчого опанування духовного спадку, суттєвого розширення... самої сфери спадкоємности» (за Елеонорою Соловей). Людмила Кісельова називає його вірші зразком так званої «семантичної поетики» («як своєрідний "самозахист" мови і як спробу подолання культурою глибокої кризи»).
У 60-х роках, коли багато забутих імен поверталося, Свідзинського ігнорували, згодом таки опублікували деякі вірші, проте про окреме видання не йшлося. Закордоном видали книжку до 90-ліття поета, проте у СРСР воно вважалося ворожим. Для того, щоб представити ці вірші українському читачеві, професор Василь Яременко зробив фальсифікати рукописів поета – переписані студентами науковця вірші із зарубіжного видання у загальні зошити.
Докладна біографія
На сайті доступні твори:
Із збірки "Поезії"
Вересень (Збірка)
Медобір (Збірка)
Ліричні твори
Поза збірками
Горіло загір'я
Кий
Сопілка
Чудова тростка
Нанана Боселе
Сонцева помста
Сум-озеро
Жарти. Експромти
Режисерська робота
Народні пісні
Листи
Соловей Елеонора. "Роботи і дні" поета