Неждана Неда

1971 — наші дні

Неждана Неда (Надія Леонідівна Мірошниченко)
(8 червня 1971)
Українська поетеса, драматург, журналістка

Народилася у м. Краматорськ, Донецької області. Науковий співробітник Центру театрального мистецтва імені Леся Курбаса, куратор драматургічних проектів. Драматург, поет, культуролог, арт-критик, перекладач. Заступник голови об’єднання драматургів НСПУ. Голова Конфедерації драматургів України.

…Драматургія - тотальна, бо закодовує універсальні моделі світу у миттєвих проявах "тут і тепер"…

…Слово у драмі - різновид маски. І чим більше несхожих облич можуть ховатися за тією маскою, тим варіативніше інтерпретування тексту…

… Я б назвала різновид посттоталітарного українського постмодерну словом "химерність" або "химеризм". Химера - створіння, яке мутує від реальних форм до парадоксальних гібридів, не фіксуючи одного стану, змінюючись, не боячись "неправильності", ненормованості, навіть потворності. У перекладі на драму - це мутант від реалізму з елементами модерну й абсурду, в основі якого узвичаєне сприйняття жорстокості, цинізму, виродження. Їй притаманне поєднання карнавалізації із безжальною сповідальністю, іронія на межі з чорним гумором, тотальний трагізм. Загалом, "химерність"-- це аналогія з постчорнобильскою ситуацією, коли монстр - не виплід ситої фантазії, що нудьгує за "форсмажорним", а звичайна реальність.

Культуролог, драматург, арт-критик, перекладач, член НСПУ, лауреат премії П. Кравця. Закінчила Київську художню школу, Київський лінгвістичний університет (французька філологія) та Києво-Могилянську Академію (культурологія), працює над кандидатською дисертацією. Досліджує українську драматургію ХХ століття в різних контекстах, а також неоритуальність у постмодерному театрі.

Очолювала відділ театру журналу "Кіно-Театр", друкується у численних періодичних виданнях. Автор збірки поезій "Котивишня" ("Смолоскип", 1996, друга премія видавництва).

Упорядник і один з авторів антології молодої драматургії "У чеканні театру" ("Смолоскип", 1998). Співпрацювала з Центром експериментальної сучасної драматургії А. Дяченка. Автор п'єс: "Дирижабль", "Колона черепах", "Одинадцята заповідь, або Ніч блазнів", "І все-таки я тебе зраджу" (Київський камерний театр, 1996, Луганський український театр, 1999), "Той, що відчиняє двері" (Одеський український театр ім. В. Василька, 1998, Рівненський театр-студія "Від ліхтаря", 2000), "Казка про мовчазного Ховрашка" (Київський камерний театр, 1999), "Оноре, а де Бальзак?" (франко-український проект у співавторстві з О. Миколайчуком, постановка в театрі "Сузір'я" одержала приз за кращу сучасну українську п'єсу 1999 року), "Химерна Мессаліна", "Передостанній суд".

Вистави за п'єсами були лауреатами фестивалів: "Півострів-1994" (Київ), "Сучасної української драматургії" (Одеса, 1998, Київ, 1999), "Тернопільські театральні вечори. Дебют" (Тернопіль, 1999), "Ріба" (Клайпеда, Литва, 1999). Укладає бібліотеку української драматургії в інтернет-проекті Мім-центру "ВІРТЕП". Розробляє програму драматургічної лабораторії в Центрі Леся Курбаса.

джерело

На сайті доступні матеріали:
Неда Неждана (офіційна сторінка)
Той, що відчиняє двері
 

Видання та твори


Коментарі