Вишенський Іван

1545 — 1620

Вишенський Іван
(1545-50 – 1620)

 

український письменник-полеміст, один із найзапекліших захисників православної церкви XVI – XVII ст. У полемічно-дидактичних творах нападав на уніатів і католиків, при цьому критикуючи православний клір.
 
Іван Вишенський народився на Львівщині у містечку Судова Вишня, жив у на Волині, Галичині, Поділлі, був близьким до єзуїтів,  цікавився протестанськими ідеями социніан, Проте у 70-х роках XVI ст. він змінює курс і 40 років служить ченцем Афонського монастиря в Греції – центрі православного чернецтва. «Що склонило його покинути світське життя, – писав Іван Франко, – чи пересит двірським шумом, чи які родинні гризоти, чи може, яка нещаслива любовна історія, чи виключно релігійні причини, сього не знаємо».
 
На сьогодні наука знає 16 творів Івана Вишенського (серед них – «Извещение краткое», «Писание до всех обще, в Лядской земли живущих», «Обличение диавола-миродержца», «Порада» тощо). Протестуючи проти Берестейської унії, він пише полемічні трактати, діалоги, церковні послання, де, використовуючи яскраві гіперболізовані образи, викриває моральний занепад церкви, деградацію духовенства. 
 
Важливою є соціальна позиція письменника, який, розраховуючи на широку аудиторію, захищає трудовий народ, критикує шляхту і клір, наполягаючи на їхній продажнності, звинувачуючи у хабарництві. Духовних і світських можновладців, українців і поляків, він зрівнює, вважаючи, що православні чиновники зрадили народ, називає їх «папежниками» (поплічниками Папи Римського). Такого «пана» він словесно таврує: «... ти кровоїд, м’ясоїд, волоїд, скотоїд, звіроїд, свиноїд, куроїд, гускоїд, птахоїд, сироїд, сластоїд, маслоїд, пирогоїд! Ще ти периноспал, м’якоспал, подушкоспал! Ще ти тілу угодник! Ще ти тілолюбитель! Ще ти кровопрагнитель! Ще ти перцелюбець, шафранолюбець... цукролюбець!».
 

Доступні твори:
Книжка. Послання до Домнікії. Послання Іову Княгиницькому
Тобі, котрий мешкає в землі, що зветься польська...
Послання єпископам
Обличение диавола-миродержца
Жанрова природа творів Івана Вишенського
Складна простота Івана Вишенського
Художні рівні «Викриття диявола-світодержця» Івана Вишенського

Видання та твори


Коментарі