Сверстюк Євген

1928 — 2014

Сверстюк Євген Олександрович
(13 грудня 1928 – 1 грудня 2014)
 
український письменник, філософ, правозахисник. Один із найяскравіших і найпринциповіших шістдесятників, котрий казав: «коли не видно ясних доріг і сонячних плаїв, безсумнівною дорогою є найважча – дорога шляхетна».
 
На початку 60-х Євген Сверстюк став організатором напівлегальних українських вечорів і зборів, автором полум’яних противладних есе, учасником акцій протесту щодо репресій української інтелігенції. У самвидаві були відомими його твори «З приводу процесу над Погружальським», «Собор у риштованні», «Іван Котляревський сміється», «Остання сльоза» тощо. А 14 січня 1972-го правозахисника заарештували і засудили за статтею «Антирадянська агітація і пропаганда» на 7 років таборів суворого режиму і 5 років заслання. 
 
З початку 90-х колишній дисидент виступає за дерадянізацію України. Стає головним редактором православної газети «Наша віра», президентом Українського ПЕН-клубу. Досліджує творчість Шевченка і Гоголя, вивчає ідею боротьби за національну волю від часів Котляревського до сьогодення. Ще в есеї 1970 року Сверстюк пише: «Але минуле не зникає. Героїчно пролита кров не зникає. Вона трансформується в нову форму духовної енергії, породжує людину, яка має його виспівати. Минуле воскресає і розцвітає в генієві».
 
Мислитель і правозахисник помер 1 грудня 2014 року, рівно 23 роки після того, як відбувся Всеукраїнський референдум, де  90,32% громадян висловилася за незалежність України – головну мету життя Євгена Сверстюка, на яку він поклав усього себе.

Доступні матеріали:
Автобіографічна розповідь
Сервантес. Шпага. Реквієм
Собор у риштованні
Вибране

Видання та твори


Блудні сини України Блудні сини України

Сверстюк Євген

Вибране Вибране

Сверстюк Євген

Нецензурний Стус Нецензурний Стус

Стус Дмитро, Стус Василь, Овсієнко Василь, Сверстюк Євген, Калинець Ірина, Коцюбинська Михайлина, Глузман Семен, Корогодський Роман, Дзюба Іван

Євген Сверстюк (про Василя Стуса) Євген Сверстюк (про Василя Стуса)

Стус Василь, Сверстюк Євген

Сверстюк Є. Пам'ятник Василеві Стусу Сверстюк Є. Пам'ятник Василеві Стусу

Сверстюк Євген, Стус Василь

Сверстюк Є. Товкоцький і великий птах Сверстюк Є. Товкоцький і великий птах

Сверстюк Євген, Стус Василь

Коментарі