Войтович Валерій

1952 — наші дні

Войтович Валерій Миколайович
(Нар. 8 травня 1952)
Письменник, енциклопедист, фольклорист, художник

Валерій Войтович народився 8 травня 1952 року в Серниках на Рівненщині. У 1969 році закінчив Степанську середню школу. В тому ж році вступив до Українського інституту інженерів водного господарства (УІІВГ, м. Рівне). Після закінчення вузу з 1975 по 1992 рр. працював у Науково-дослідному інституті технології машинобудування (НДІТМ в м. Рівне).

Після 1992 р. працював у Рівненському райвідділі культури; у 1994 р. кореспондентом газети «Сім днів» (м. Рівне). З 1994 року — директор благодійно-мистецького фонду «Оріана», по сумісництву — викладач Рівненського державного гуманітарного університету. З 2001 року викладає у Національнім університеті «Острозька академія». Автор пам’ятних знаків — художнику Нілу Хасевичу у Сухівцях (1992), загиблим у німецько-фашистському таборі у Клевані — 1 (1994), що на Рівненщині, останньому гетьману Запорозької Січі Петру Калнишевському (2007). Художньо оформив десятки книг рівненських поетів та письменників. Учасник багатьох регіональних та всеукраїнських художніх виставок. Автор комплектів листівок: «Гетьмани України» та «Гомери України» (1991). Автор книг: «Молитва до Дажбога», «Український гороскоп» (1995), альбому «Храм: Історичні церковні пам’ятки м. Рівне та його околиць» (1995), «Сокіл-Род: Легенди та міфи давніх українців» (332 с.: іл., 1997, 3000 прим.).

Валерій Войтович є автором енциклопедичного видання «Українська міфологія» (Київ: «Либідь», 2002 р., 664 стор., 7000 прим.), над яким працював більше 20 років. Книга отримала три дипломи: у номінації «З глибин знань» (краще енциклопедичне видання) — диплом I ступеня (24. 05. 2003 р.); на V Всеукраїнській рейтинговій акції (26. 02. 2004 р.) серед 5000 книг (100 відомих експертів) у номінації «Обрії» визнана «Кращою книгою 2003 р.»; на V Київській міжнародній виставці «Книжковий світ — 2003» на конкурсі «Книжковий дивосвіт України» у номінації «Краще енциклопедично-довідкове видання» посіла 2 місце (12. 12 2003 р.). У 2004 році здійснено друге видання «Української міфології» (3000 прим.).

У 2005 році видавництво «Навчальна книга — Богдан» (м. Тернопіль) випустило у світ книгу «Міфи та легенди давньої України» (3000 прим., доповнене «Сокіл-Род: Легенди та міфи давніх українців») з грифом «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» (№ 14/18.2-158 від 04. 02. 2004 р.), як навчальний посібник для студентів вищих навчаль¬них закладів. Ця книга — набуток багаторічної праці, у якій розповідається про дивовижний світ наших далеких пращурів, їхню високу духовність і єдність із Природою, рідною Землею. Пером і пензлем відтворюються яскраві міфічні образи, які, незважаючи на усілякі перешкоди, пережили віки і дожили до наших днів. Це — Сварог, Перун, Дажбог, Лада, Купало, Коляда, Берегиня ті інші, а ще — величезна кількість демонологічних персонажів. У 2007 році здійснено друге видання «Міфи та легенди давньої України» (3000 прим.).

У 2006-2007 роках у видавництві «Навчальна книга — Богдан» побачила світ «Антологія українського міфу: В 3-х томах». До «Антології українського міфу», т. 1. (912 стор.: іл., 3000 прим.) увійшли етіологічні, космогонічні, антропогонічні, теогонічні, солярні, лунарні, астральні, календарні та історичні міфи; до т. 2. (608 стор.: іл., 3000 прим.) — тотемічні міфи; до т. 3. (608 стор.: іл., 3000 прим.) — демонологічні міфи відображені в народних віруваннях, казках, легендах, колядках, щедрівках, веснянках, купальських та інших календарно-обрядових піснях, почерпнутих із великої кількості наукових, літературних, архівних та польових джерел української культури. «Антологія» побудована за тематичним принципом і стане в нагоді студентам, викладачам, науковцям, усім, хто прагне свідомого розуміння духовних коренів культури та історії свого народу. «Антологія українського міфу» на Всеукраїнському книжковому форумі «Портал 2007» отримала диплом у номінації «Краща українська книжка 2006 року».

30 листопада 2006 року у Державному комітеті телебачення і радіомовлення України Валерій Войтович отримав «Свідоцтво про внесення суб’єкта видавничої справи до державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції».

У квітні 2007 року Валерієм Войтовичем видана книга «Генеалогія богів давньої України» (556 стор.: іл., 3000 прим.). У цій монографії чи не вперше в історії української філософської науки, використовуючи порівняльно-історичний аналіз і співставлення з іншими індоєвропей-ськими міфологічними системами, зроблена спроба комплексно осмислити та реконструювати міфорелігійний світогляд наших предків, зокрема, пантеон давньоукраїнських богів. У книзі зібрано унікальний ілюстративний матеріал з різноманітних історичних та сучасних джерел.

Валерій Войтович вважає, що його праця стане вагомим і потрібним хрестоматійним матеріалом для студентів та науковців вищих навчальних закладів України. По суті, вона є пріоритетом не лише в нашій Україні, оскільки в цьому напрямку досить потужно працюють наукові колективи Росії та Польщі, доводячи, що наша споконвічна українська міфологія є їхнім набутком.

У січні 2008 року у серії побачила світ нова книга Валерія Войтовича. «Коляда. Дитячі щедрівки, колядки та засівалки» (224 стор.: іл., 1000 прим.) — захоплююча розповідь про дивовижний світ, в якому жили наші Предки. На основі історичних джерел та багатющого фольклорно-етнографічного матеріалу автору вдалося відтворити один із найколоритніших та найулюбленіших образів української міфології — Коляду. До книги увійшли також новорічно-різдвяні дитячі щедрівки, колядки, засівалки та поздоровлення (віншівки), зібрані у багатьох регіонах України. Їх коріння сягає тисячоліть.

У березні 2008 року Валерієм Войтовичем підготовлений до друку новий проект. «Амазонка. Богиня-Діва-Воїн» (920 стор. + 204 стор. кольор. іл.) — захоплююча розповідь про одне з найдавніших у міфології грізних і таємничих племен жінок, зокрема Амазонок-Воїнів, які сміливо воювали зі світом чоловіків. У книзі вміщено багатий історичний ілюстративний матеріал, на основі якого автор показав Жінку не лише як Жінку-Воїна, а й як духовну особистість, яка прагне високої моральності у суспільстві і своєю незбагненною красою та вишуканістю робить його кращим. Автор намагався рахуватися не лише з середовищем, у якому жила Жінка, але й з тим світом, з яким вона була як одне ціле. Ця книга — гімн Жінці.

Мета праці Валерія Войтовича — впровадження предмету «Українська міфологія» у всіх навчальних закладах України: щоб кожен свідомий українець вивчав не лише грецьку, скандинавську і т. ін., а й свою рідну міфологію. Студентство України повинно досліджувати коріння своїх Предків, бо воно є могутньою часткою духовного надбання українців, національної культури – живопису, скульптури, письменства, поезії, театру тощо.

джерело

Доступні матеріали:
Особистий сайт Валерія Войтовича
Письменник Валерій Войтович закликав українців не плутати символ Сварги з гітлерівською свастикою
Генеалогія богів давньої України
 

Видання та твори


Коментарі