Марчук Іван

1936 — наші дні

Марчук Іван Степанович 
(Нар. 12 травня 1936)
Найвидатніший український художник сучасності

Лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка (1997)

Іван Степанович народився 1936 року в селі Москалівка, Тернопільської області.

1956 р. закінчив Львівське училище декоративно-прикладного мистецтва.

1965 р. - Львівський інститут декоративно-прикладного мистецтва, керамічний факультет.

Переїжджає до Києва, з 1965 по 1968 р. працює художником в Інституті надтвердих матеріалів АН УРСР.

З 1968 по 1980 р. - художник Творчо-виробничої майстерні об'єднання «Художник».

1979 р. - перша офіційна персональна виставка у Москві (зал на вул. Малій Грузинській).

Із 1980 р. - на творчій роботі.

З 1980 по 1989 р., не маючи офіційного визнання і не прийнятий до Спілки художників, робить великі виставки в різних установах та організаціях, як, приміром, у відділі мистецтв Національної бібліотеки АН України. Набуває слави як неформальний лідер мистецького українського андеґраунду.

У 1989 р. емігрує до Австралії, потім живе в Канаді і США. Широке визнання митця за кордоном привело до прийняття його до Спілки художників СРСР, але... без його відома.

1990 р. - Марчук відвідує Україну й відбувається його перша офіційна виставка саме в Києві - у Державному художньому музеї українського образотворчого мистецтва (нині - Національний художній музей України).

1996 р. - отримує звання заслуженого художника України.

1997 р. - стає лауреатом Національної премії України ім. Т.Г.Шевченка.

2001 р. Марчук остаточно повертається в Україну.

2004 р. закладено музей Івана Марчука, який, на жаль, донині не збудований.

У 2006 р. Міжнародна академія сучасного мистецтва у Римі прийняла Івана Марчука до лав «Золотої гільдії» та обрала почесним членом наукової ради академії. Це перший випадок визнання українського художника інституцією такого високого рівня. Сьогодні «Золота гільдія» нараховує 51 художника з усього світу.

У 2007 р., за версією британського видання The Daily Telegraph, Іван Марчук, серед сотні найвидатніших діячів нашого часу був названий генієм сучасності. Він посів 72 місце.

Іван Марчук є засновником нових стилів у мистецтві, зокрема пльонтанизму, це - назва, яку митець жартома дав своєму стилю. Вiд слiв «плести», «пльонтати» картини нiби створенi з клубочкiв чудернацьких ниток. Стиль майстра справдi не пiддається жодним хитромудрим класифiкацiям. Належнiсть свою до будь-якої з них вiн вiдкидає. Бо є у нього все пейзажi, портрети, наїв, «ню», щось узагалi казкове... Грандiозний цикл абстрактних робiт... Усе це неможливо сплутати з роботами iнших митцiв — принаймнi в нашiй галактицi. Сьогодні його картини вражають мистецтвознавців Європи, Америки, Австралії, йому пропонують виставлятися в найкращих залах світу і це все на противагу минулому гонінню та переслідуванню у власній державі, Україні.

Про періоди своєї творчості художник говорить:

«Іноді мені на виставках кажуть про мої роботи, що такого ще ніколи не бачили, а я кажу - коли б ви таке бачили, то не бачили б мене. Бо цінується те, чого ще ніколи не було. Тому я сколихнув цей світ. Було дев'ять періодів творчості, «дев'ять Марчуків» і кожен з них чимось дивує. Я, в першу чергу, себе повинен дивувати. Щось весь час крутиться в голові, треба щось нове робити. Коли я вже підписую картину, я відсилаю її в світ і знаю, що відгук на неї буде неодмінно. І «десятий» Марчук буде обов'язково. Визріває».

Про мистецтво:

«Для мене мистецтво - це життя і одкровення. Іншої альтернативи нема. Й водночас мистецтво - це каторга. Я працюю 365 днів на рік і без цього не можу. Це присуд долі, карма, вирок, приреченість. І нікуди не дінешся. Я мрію погрітися на пляжі, полежати у траві, слухаючи як вона росте, я хочу дивитися, як пливуть у небі хмари, хочу тішитися, веселитися, спілкуватися в компанії, не відмовився б піти до школи, щоб когось там чогось навчити. А потім думаю а мені ж теж хочеться самому щось зробити. Непереможна думка!»

джерело

На сайті доступні матеріали:
Картини Івана Марчука
Іван Марчук: Єдиний українець із рейтингу «Сто геніїв сучасності»

Інтерв'ю Івана Марчука:
Іван Марчук: кожна людина повинна стати гордою, а не рабом
Іван Марчук найбільше любить павуків
Іван Марчук: «Не можу погодитися, коли мій портрет Ющенка інтерпретують як пророцтво помаранчевої революції й особистої драми Віктора Андрійовича…»
Іван Марчук: “Добрі справи в Україні робити небезпечно”
Іван Марчук: Жінку не шукають – вона має сама явитися, а мені не явилася

Видання та твори


Картини Картини

Марчук Іван

Коментарі