Пінзель Іван Георгій

1707 — 1761

Пінзель  Іван Георгій (Іоанн Георг Пінзель, Майстер Пінзель)

(1707 — 1761)

Скульптор серед. ХVIII ст., представник пізнього бароко і рококо

Зачинатель Львівської школи скульпторі

Біографічні відомості про майстра майже відсутні. Його етнічне походження, місце і час народження, а також обставини появи в Галичині та обставини смерті наразі невідомі. В середині 1740-х рр., уже цілком сформованим і досвідченим митцем він з’явився при дворі магната Миколи-Василя Потоцького, який став його головним замовником і патроном. 13 травня 1751 р. одружився у Бучачі із вдовою Маріанною-Єлизаветою Кейтовою з родини Маєвських. Від цього шлюбу мав двох синів — Бернарда і Антона.

Протягом 1750 ─1760-х рр. (переважно спільно з архітектором Бернардом Меретином) працював у Львові, Ходовичах (тепер Львівська обл.), Городенці (тепер Івано-Франківська область), Монастириську та

Бучачі (обидва — сучасна Тернопільська обл.). Для творів Пінзеля характерна велика емоційність та динаміка, надання створеним формам життєвих рис. Найважливіші його роботи, які збереглись до наших днів: три монументальні кам’яні скульптури на фасаді собору Св. Юра у Львові (Юрія, Лева і Анастасія), шість дерев’яних фігур у бокових вівтарях у Монастириську. Він ─ автор кам’яної статуї на фасаді ратуші і фігур на барельєфах церкви Св. Покрови в Бучачі, а також обрамлення костела і церкви в м. Городенка.

За наявними документами, 24 жовтня 1762 р. Єлизавета Пінзелева втретє вийшла заміж. Отже, Пінзель, імовірно, помер до цієї дати (бл. 1761 р., певно, у Бучачі).

джерело

Доступні матеріали:
Статуї св. Яцека і св. Домініка на фасаді костьолу Марії-Магдалини
Жертвоприношення Авраама

Видання та твори


Костел Марії-Магдалини Костел Марії-Магдалини

Пінзель Іван Георгій

Жертвоприношення Авраама Жертвоприношення Авраама

Пінзель Іван Георгій

Собор святого Юра Собор святого Юра

Пінзель Іван Георгій, Меретин Бернард

Коментарі