Бекетов Олексій

1862 — 1941

Бекетов Олексій Миколайович
(3 березня 1862 – 23 листопада 1941)
Архітектор і педагог, професор

Академік С.-Петербурзької імператорської Академії мистецтв, дійсний член Академії Архітектури СРСР, Заслужений діяч мистецтв УРСР, один із засновників Спілки радянських архітекторів УРСР

Бекетов О. М. народився 03.03.1862 р. у родині вченого-хіміка, професора Харківського університету М. М. Бекетова. У 1882 р. – закінчив Харківське реальне училище. У 1888 р. з відзнакою закінчив С.-Петербурзьку Академію мистецтв. З 1892 по 1911 рр. О. М. Бекетов був делегатом 5 з’їздів російських зодчих у С.-Петербурзі і Москві. У 1894 р. С.-Петербурзькою Академією мистецтв йому надано вчений ступінь академіка архітектури за проект «Публічні бібліотеки на 2 млн. томів». З 1889 р. – викладає у Харківському технологічному інституті, Харківському інженерно-будівельному інституті, Харківському інституті комунального господарства. До 1917 р. працював у власному проектному бюро. У 1919–1926 рр. – керував проектним відділом цивільних споруд при тресті «Донвугілля», співпрацював з організаціями «Держпроконт», «Укрцивільбудпроект». У 1939 р. О. М. Бекетова обрано дійсним членом Академії архітектури СРСР. У 1941 р. – присвоєно Почесне звання «Заслужений архітектор УРСР». Помер 23.11.1941 р. у м. Харкові.

Бекетов О. М. – автор близько 70 архітектурних проектів у стилях неоренесансу і неокласицизму, модерну, неоросійського стилю, з них 40 призначалися для м. Харкова. Як викладач читав лекції з архітектурного проектування, креслення, будівельного мистецтва, історії архітектури. Одним із перших у педагогічній практиці запровадив системне вивчення архітектурних форм і стилів.

Ескізні проекти; фрагменти проектів, плани, малюнки, креслення, елементи оформлення інтер’єру; ділове листування з підрядниками про спорудження будинків (дореволюційний період: адміністративних та ділових установ, медичних, навчальних закладів, готелів, особняків у Харкові, Катеринославі, Криму, інше; період творчості після 1917 р.: вокзалів, громадських будівель, житлових будинків, будинків відпочинку на Донбасі, у м. Запоріжжі, Луганську, Києві, Харкові, у Криму тощо). Фрагмент проекту пам’ятника В. Н. Каразіну в м. Харкові (фото). Підручник О. М. Бекетова «Архітектура. Курс лекцій, прочитаних у Харківському Технологічному інституті (з 230 фотографіями та кресленнями)» (1909). Автобіографія, перелік проектів О. М. Бекетова, матеріали про роботу в Українському Комітеті державних споруд та Українському раднаргоспі, Союзі радянських архітекторів УРСР, видавництві Академії архітектури СРСР, Харківському інженерно-будівельному інституті, ділове листування. Матеріали, зібрані О. М. Бекетовим для роботи: матеріали конкурсів, постанови, директиви, плани видавництв.

джерело

На сайті доступно:

Видання та твори


Коментарі