Морозов Віктор

1950 — наші дні

Морозов Віктор Євгенович 
(Нар. 15 червня 1950)
Співак, композитор, перекладач

Віктор Морозов є одним із найвідоміших українських співаків і композиторів. Завдяки своєрідному голосу та вправному володінню гітарою він завоював значну популярність як на Україні, так і далеко за її межами. Талант і майстерність Віктора особливо виявляється в численних піснях, покладених ним на вірші найкращих модерних українських поетів. Його співана поезія справила великий вплив на творчість багатьох сучасних рок-груп України, таких як "Плач Єремії" та "Мертвий півень".

Народившись 15 червня 1950 року в Кременці на Західній Україні, Віктор розпочав свою музичну кар'єру на початку сімдесятих у Львові, створивши одні з найперших українських рок-груп — "Quo Vadis" 1971 року й "Арніку" 1972-ого. Від 1976 року Віктор працював солістом ансамблю "Ватра", а 1979 року став солістом популярної "Смерічки". Завдяки цьому він мав можливість тісно співпрацювати з багатьма відомими співаками й композиторами, такими як Ігор Білозір, Оксана Білозір, Віка, Назарій Яремчук, Володимир Івасюк та іншими. З цими ансамблями Віктор також мав змогу подорожувати, представляючи Україну, або й бувший Совєтський Союз, на багатьох міжнародних музичних фестивалях.

1988 року Віктор став одним із засновників та мистецьким керівником театру-кабаре "Не журись!", в якому авторські пісні поєднувалися з гострою політичною сатирою. У своїх музично-театралізованих виставах артисти театру дошкульно критикували й висміювали тогочасну комуністичну владу, чим значно сприяли піднесенню національної свідомості в Україні напередодні незалежності. Театр представляв глядачам пісні, заборонені Совєтським режимом, а 5 жовтня 1989 року вперше виконав публічно, зі сцени Львівської філармонії, заборонений тоді національний гімн "Ще не вмерла Україна" (під час вистави "Повіяв вітер степовий").

Завдяки своїй популярності Віктор мав змогу працювати в різних мистецьких жанрах — на радіо (один із авторів і ведучий "Гіт-параду студії Лева" разом зі Стефком Оробцем), на телебаченні (ведучий популярної програми "Ви нам писали" разом з Оксаною Білозір), на сцені (як актор, а також як ведучий багатьох концертів і фестивалів).

На початку 90-х років разом із гітаристом-віртуозом та композитором Олегом Яремою Віктор започаткував новий музично-акустичний проект під назвою "Четвертий кут" (до першого складу проекту входив також скрипаль і звукорежисер Роман Лозинський). Перший їхній одноіменний альбом, що поєднував інструментальні композиції й романтичні балади-пісні, увійшов до 10 кращих альбомів України 1994 року. Віктор Морозов і Олег Ярема залучають тепер до багатьох своїх композицій бас-гітариста Олега "Джона" Сука, барабанщика Андрія Надольського і клавішника/трубача/аранжувальника Юрка Дуду.

Віктор Морозов продовжує виступати як соліст, а також із "Четвертим кутом", театром "Не журись!", "Мертвим півнем" і "Батяр-Бендом Галичина".

Крім музичної діяльності, Віктор відомий і як перекладач. Його переклади англійською з Т. С. Еліота, В. П. Блетті, тощо друкувалися в 80-х роках у київському часописі "Всесвіт" та інших виданнях. Упродовж останніх десяти років вийшло біля 20 книжок з перекладами Віктора Морозова. Найвідоміший його переклад з англійської — це світовий бестселер Дж. К. Ролінґ про Гаррі Поттера. Віктор переклав усі сім книжок цієї серії (4-у книгу "Гаррі Поттер і келих вогню" — разом із Софією Андрухович).

До речі, за переклад українською книг про Гаррі Поттера Віктор Морозов став переможцем конкурсу "Галицький лицар-2003" в номінації "Літератор/письменник року".

Віктор також переклав з португальської бестселер Пауло Коельо "Алхімік" та деякі інші твори цього автора.

Протягом своєї кар'єри Віктор виступав перед глядачами Австралії, Англії, Арґентини, Афганістану, Бельгії, Бразилії, Індії, Канади, Лаосу, Латвії, Литви, Німеччини, Параґваю, Польщі, Росії, США та багатьох інших країн.

джерело

Доступні матеріали:
Сайт Віктора Морозова
Серце Батяра
Тільку ві Львові
Треба встати і вийти
Армія світла

Видання та твори


Серце Батяра Серце Батяра

Морозов Віктор

Тільку ві Львові Тільку ві Львові

Морозов Віктор

Треба встати і вийти Треба встати і вийти

Морозов Віктор

Армія Світла Армія Світла

Морозов Віктор

Чубай Чубай

Морозов Віктор, Рябчук Микола, Калинець Ігор, Лишега Олег, Чубай Соломія, Чубай Тарас, Чубай Григорій, Винничук Юрій

Коментарі