Шутко Юрій

1968 — наші дні

Шутко Юрій Іванович

(Нар. 15 липня 1968)

Флейтист

Солiст (флейта) Нацiональної фiлармонiї України, лауреат мiжнародних конкурсiв, заслужений артист України, кандидат мистецтвознавства

Народився 15 липня 1968 року в місті Попраді (Словаччина). Музичну освіту отримав у Львівській середній спеціальній музичній школі ім. С.Крушельницької, яку закінчив у 1986 році по спеціальності флейта у педагога І.Левковича (учня славетного українського флейтиста Дмитра Біди). У тому жроці вступив до Литовської державної консерваторії вклас професора Альгірдаса Візгірди.

З 1989 року навчався в Київській державній консерваторії у класах О.Кудряшова та В.Анотонова. В 1993 році був прийнятий в аспірантуру Національної музичної академії України ім.П.І.Чайковського, яку закінчив у 1996 році (творчий керівник – професор В.Антонов). У цьому ж році стажувався в Міжна­родному університеті музичного мистецтва у Франції в професорів: Лідії Ошавкової (флейта), П’єра П’єрло (старовинна музика), Льєрко Шпіллера (камерний ансамбль), Мігеля Естрелли (теорія музики). За роки навчання відвідав майстер класи і стажувався у Анд­ра­ша Адор’яна (Німеччина), Ореля Ніколе (Швей­царія), Самуеля Саулуса (Естонія), Юрія Должикова (Москва), Гліба Нікітіна (Санкт-Петербург).

Він – дипломант ІІ Міжреспубліканського конкурсу виконавців на дерев’яних духових інструментах (Кишинів, 1987р.); лауреат ІV Республіканського конкурсу музикантів-виконавців на дерев’яних ду­хо­вих інструментах (Рівне, 1990 р.); лауреат І Між­народного конкурсу камерної музики “Золота осінь” (1993 р.) – І премія та Золота медаль; лауреат VI Міжнародного конкурсу виконавців ім. П’єра Лантьє у Парижі (1994 р.) – Гран-Прі; лауреат ІV Між­народного конкурсу всесвітньої асоціації духової музики (WASB) – 1997р. – І премія.

Він був учасником музичних фестивалів:

IV iV Міжнародних фестивалів “Віртуози Львова” (1984, 1985 рр.); Міжнародного фестивалю Баха та Генделя (1985 р.); 46-го Міжнародного фестивалю “Празька весна” (1991р.); I Україно-японського фестивалю “Свято флейти” (1993р.); II, III і IV Міжнародних фестивалів “Форум музики молодих” (1993-1995рр.); V,VI і XI Міжнародних фестивалів “Віртуози” (1994, 1995, 2000 рр.); IV, V, VI і VIII Міжнародних фестивалів “Прем’єри сезону” (1994, 1995, 1996, 1998 рр.);V і VII Міжнародних фестивалів “Мюзик-фест” (1994, 1996 рр.); III Міжнародного фестивалю “Прикарпатська весна” (1995 р.); Міжнародного фестивалю ім. М.Березовського (1996 р.); II Міжнародного фестивалю “Контрасти” (1996 р.); IV Міжнародного фестивалю духової музики “Сурми-97”; VII Міжнародного фестивалю ім. Й.С.Баха та А.Вівальді (1999 р.); II Міжнародного фестивалю камерної музики ім. Ф.Шопена (1993 р); II Міжнародного фестивалю сучасної музики ім. І.Стравінського (2000 р.).

З 1993 року – соліст Національної філармонії України. Працював на посаді доцента кафедри старовинної та камерної музики Київського національного університету культури та мистецтв у 1996-1999 роках.

Нині – викладач спеціальної флейти в Київській дитячій академії мистецтв.

Він був членом журі міжнародних конкурсів музикантів-виконавців на дерев’яних духових інструментах ім. Д.Біди у Львові (1996, 2000 рр.), ім. Є.Коки в Кишиневі (2000 р.).

Юрій Шутко – нині єдиний в Україні музикант-флейтист, який виступає із сольними концертами, а також всесвітньо відомими диригентами: Урсом Шнайдером (Швейцарія), Саулюсом Сондецкісом (Литва), Миколою Колессою, Юрієм Луцівим, Мирославом Скориком, Станіславом Вінярчиком; скрипалем Богодаром Которовичем.

Артист здійснив численні записи на телебаченні і у фонд Українського радіо. Він – перший виконавець багатьох творів для флейти як зарубіжних, так і вітчизняних композиторів, написаних спеціально для нього.

Репертуар Юрія Шутка включає в себе твори всіх стилів і жанрів для флейти соло, флейти у супроводі фортепіано або оркестру, створені композиторами світу за останні триста років, починаючи з музики бароко – твори Й.С.Баха, К.Ф.Е.Баха, Г.Ф.Генделя, А.Вівальді, Г.Ф.Телемана, Ж.-Б.Люллі, М.Маре, Ж.-Б.Лойє, Ф.Бенди; музики епохи класицизму – твори В.А.Моцарта, Л.Бетховена, Й.Гайдна, К.В.Глюка, К.Стаміца, Д.Чімарози, Ф.Госсека; композиторів-романтиків– твори Ф.Шуберта, Р.Шумана, Ф.Шопена, Ф.Кулау, Ф.Мендельсона, С.Франка, К.Рейнеке, С.Меркаданте, Г.Форе, Ж.Массне, Б.Годара, Н.Паганіні, Ф.Доплера, Дж.Бріччальді, Ф.Борна, Й.Андерсена, А.М.Рейшера; музики ХХ століття – твориК. Дебюссі, М.Равеля, С.Прокоф’єва, Д.Шостаковича, С.Рахманінова, П.Хіндеміта, Б.Мартіну, А.Казелли, Дж.Енеску, Ч.Гріфса, Ж.Ібера, Ф.Пуленка, А.Оннегера, Д.Мійо, А.Жоліве, А.Дютійе, Л.Мессіана, А.Томазі, Ф.Мартена, Л.Беріо, Е.Бозза, М.Поота, А.Русселя; українських композиторів – твори М.Березовського, М.Лисенка, В.Губаренка, Є.Станковича, Ф.Якименка, В.Губи, Ж.Колодуб, Л.Дичко, Ю.Іщенка, Я.Верховинця, В.Камінського, Б.Стронька. Багато транскрипцій популярної музики зроблені ним самим.

За значний особистий внесок у розвиток культури та мистецтва України, вагомі творчі здобутки Юрію Шуткув 1998 році було присвоєно почесне звання “Заслужений артист України”, а за створення духовних цінностей та досягнення високої майстерності у професійній діяльності в 2000 році відзначено Подякою голови Київськоїміської державної адміністрації.

З 1999 року Юрій Шутко грає на єдиній у Східній Європі золотій флейті японської фірми “SANKYO”, яка спеціалізується на випуску концертних інструментів для сольних виступів всесвітньо відомих музикантів-флейтистів.

Критика відзначає натхненне виконання віртуозного флейтового репертуару, неперевершену майстерність та виконавську філософію гри Юрія Шутка. В його руках флейта за своїм впливом на слухачів нічим не уступає голосу, скрипці чи фортепіано. Манера його виконання яскрава, віртуозна, багатана нюанси та найрізноманітніші фарби і справляє заворожуючивраження. Разом з цим гра Юрія Шутка вражає відточеністю деталей, насиченістю звукової палітри, особливим відчуттям стилю і форми.

“Неповторне звучання флейти в руках Юрія Шутка нагадує прекрасну, хоч і сумну історію кохання Орфея і Еврідіки” (19 квітня 1997 р., газета “Вечірній Київ”).

“Юрій Шутко – молодий, талановитий інтерпретатор музики, починаючи від епохи бароко і кінчаючи сучасним українським авангардом” (“Робітнича газета”, 10 грудня 1999 р.).

“Юрій Шутко – чудовий музикант, в руках якого флейта стає схожою на людський голос” ("Театрально-концертний Київ", 1998р.).

джерело

На сайті доступно:
Соліст філармонії Юрій Шутко: «Для гри на божественному інструменті одного таланту замало» ( в газеті "урядовий кур`єр")

Видання та твори


Коментарі