Криса Олег

1942 — наші дні

Криса Олег Васильович
(Нар. 1 червня 1942)
Скрипаль, педагог

Заслужений артист УРСР (1968)

Народився 1 червня 1942 року в селі Малі Ухани (нині село в Польщі). З раннього віку під наглядом батьків займався музикою. За його власними спогадами, «в дитинстві мав насолоду сидіти в оркестровій ямі поряд з диригентом і тремтів від щастя». По закінченні середньої школи в м. Львів поступив 1961 до Московської консерваторії, потім (з 1966) там же продовжив навчання в аспірантурі (1961—68, клас Д.Ойстраха).

Дебютував 1963 концертами в Києві та Львові. Від 1965 почав постійно виступати з сольними концертами, а також у дуетах та ансамблях. 1968 переїхав до Києва і працював тут викладачем (з 1971 — доц.) Київ. консерваторії (нині Національна музична академія України). 1974 знову поїхав до Москви, де до 1987 займав посаду доцента Моск. консерваторії. У його репертуарі твори Ф.Шуберта, Й.Брамса, Л.ван Бетховена, В.-А.Моцарта, М.Бруха, Н.Паганіні, Б.Бартока, М.Равеля, С.Франка, Я.Сібеліуса, П.Чайковського, І.Стравінського, С.Прокоф’єва, Д.Шостаковича, А.Хачатуряна, Д.Тартіні, а також укр. композиторів (Б.Лятошинський, М.Скорик та ін.). Гастролював з концертами в багатьох містах України та за кордоном (Росія, майже всі країни Європи, Японія, Австралія, США, країни Пд. Америки, Китай).

Його мистецтво відзначається бездоганним володінням інструментом, глибокою музикальністю, емоційною насиченістю, свободою віртуозного блиску та темпераментом.

Став організатором і першим скрипалем Струнного квартету ім. Л. ван Бетховена. Композитор А.Шнітке спеціально для нього написав свій твір «Паганіні».

1988 року разом з родиною (з дітьми та дружиною Тетяною Павлівною Чекіною, піаністкою за фахом) виїхав з СРСР до США. Викладав там в Укр. муз. ін-ті в Нью-Йорку, співпрацював з диригентом Теодором Кучаром (на поч. 1990-х рр. Т.Кучар очолював Нац. симфонічний оркестр України, а потім виїхав за кордон). Від 1993 працює в Міжнар. навч. закладі «Істманівська школа музики» в м. Рочестер (шт. Нью-Йорк). Бере активну участь в укр. муз. житті, активно концертує як скрипаль. Після того, як Україна проголосила свою держ. незалежність, кілька разів представляв на Батьківщині, в Києві та Львові (там залишилися жити його мати і брат), свої програми. Зокрема, у груд. 1999 під час відвідин Києва з усією родиною дав концерт, за диригентським пультом стояв його молодший син Тарас. 2000 виступав у Києві з Нац. симфонічним оркестром України, яким у цей час диригував Т.Кучар, наступного року з цим же оркестром гастролював у Великій Британії. Разом з дружиною записав кілька дисків в серії «Подорожі зі скрипкою», разом з сином Петром — симфонію-концертату В.-А.Моцарта для скрипки і альта (сам грав як альтист). Видав свої архів. записи 1960—70-х рр. — «Мистецтво Олега Криси», серед яких твори українських композиторів М.Скорика, А.Штогаренка, В.Губаренка. Записав диск творів Б.Лятошинського («Скрипкова соната» і два фортепіанних тріо).

Від 2000 року — почесний професор Львівської музичної академії.

Лауреат Республіканського конкурсу музикантів-виконавців у Києві (1959), Міжнар. конкурсу скрипалів ім. Н.Паганіні в Генуї (Італія; 1963, 1-ша премія, удостоєний на цьому конкурсі честі грати на скрипці Н.Паганіні), Міжнар. конкурсу скрипалів ім. Г.Венявського в Познані (Польща; 1962, 2-га премія), Міжнар. конкурсу ім. П.Чайковського в Москві (1966, 3-тя премія) та Міжнар. конкурсу скрипалів у Монреалі (Канада; 1969, 2-га премія) джерело

Іван Лютий: "Олег Криса, безумовно, володіє усіма елементами вищої скрипкової майстерності: незмінно м’яким, навіть у найнапруженіших кульмінаціях, звучанням, завидною врівноваженістю емоцій, справжньою віртуозністю, вільним співом інструменту, прекрасним контактом із оркестром. Йому властива певна витончена зовнішня стрункість, гармонійність, навіть елегантність".

На сайті доступно:
Николо Паганини Каприз №24

Видання та твори


Коментарі