Піроцький Федір

1845 — 1898

Піроцький Федір Аполлонович
(17 лютого 1845 — 28 лютого 1898)
Інженер, винахідник першого у світі трамваю на електричній тязі

Федір Піроцький народився у сотенному містечку Сенча, Лохвицького повіту Полтавської губернії (Україна) в родині військових лікарів козацького походження.

Федір закінчив Костянтинівський Кадетний Корпус і Михайлівську Військову артилерійську Академію в 1866 році і проходив службу в артилерійських військах у Києві. Тут він подружився зі знаменитим електротехніком Павлом Миколайовичем Яблочковим і великим шанувальником всього, що працювало на електриці.

У 1871 році Піроцький повертається в Санкт-Петербург, і серед всього іншого пропонує новий тип доменних печей. У 1874 році він починає проводити свої експерименти на Волковському полі у Санкт-Петербурзі і в 1875 році на ділянці сестрорецької залізниці запускає вагони на електричній тязі. Було електрифіковано близько однієї версти шляху. У його конструкції рейки були підключені до генератора Грема. Обидві рейки були ізольовані від землі, одна з них була прямим провідником, а інша зворотним.

У 1880у він модернізує міські двоповерхові трамваї на кінній тязі, переводячи їх на електричну тягу і 3 вересня незвичайний громадський транспорт починає перевозити жителів Санкт-Петербурга незважаючи на відкриті протести власників трамваїв на кінній тязі. Експерименти Піроцького тривали аж до кінця вересня 1880 року. У нього не було грошей для продовження своїх експериментів, але його електричним трамваєм зацікавилися у всьому світі. Між людьми, які проводили зустрічі з ним, був Сіменс, який сильно цікавився і мав безліч питань. У 1881у брати фон Сіменс відкривають в Берліні першу постійну електричну трамвайну лінію. У Російській імперії електричний трамвай з'явився лише в 1892 році.

Піроцький повернувся на службу артилерійським офіцером. Серед усього іншого він прокладає перший підземний електричний кабель в Санкт-Петербурзі для передачі електроенергії від гарматного ливарного заводу до Артилерійської Школі (1881 рік). Він так само був автором проекту централізованої підземної міської електромережі, він запропонував нову конструкцію доменних та пекарних печей. У 1888 році він іде у відставку в званні полковника, живучи у військовому пансіонаті міста Олешки (нинішній Цюрупинськ, Херсонська область, Україна) [1]. У 1898 році Піроцький вмирає. В старості у нього зовсім не було грошей, і, щоб оплатити похорон, були закладені його меблі.

Доступні матеріали:
Винаходи Федора Піроцького

Видання та твори


Коментарі