Зег Ян

1817 — 1897

Зег Ян (Йоганн)
(2 вересня 1817 — 25 січня 1897)
Фармацефт, аптекар

Піонер промислової нафтопереробки, винахідник гасової лампи в Україні та у світі

Зег Ян народився в сім’ї аптекаря, можливо, німецького або угорського походження. Похрещений був місцевим римо-католицьким парохом. Навчався Ян Зег у Дрогобицькій та Самбірській гімназіях. У м. Самборі в 1830-х рр. працював учнем в аптеці, де вперше ознайомився з місцевими нафтопродуктами. З 1844 р. вивчав фармацію у Віденському університеті, у серпні 1846 р. захистив ступінь магістра фармації.

У 1848 р. Ян Зег почав працювати у львівській аптеці «Під зіркою» (на сучасній вул. Коперника, 1), яка на той час була найбільшою в Галичині. Її власник Петро Міколяш у 1852 р. створює при аптеці хіміко-фармацевтичну лабораторію й доручає Йоганну Зегу здійснити дистиляцію (ректифікацію) гірської нафти. 30 березня 1853 р. в аптеці «Під зіркою» в бляшаній лампі, виготовленій львівським бляхарем Адамом Братковським, уперше публічно «засвітився» одержаний нафтопродукт, який називали просто нафтою. А вже через чотири місяці, 31 липня 1853 р., у головній львівській лікарні на вул. Личаківській відбулася подія — приміщення освітилися за допомогою ламп А. Братковського та нафтового дистиляту Зега.

Ще 27 травня 1853 р. Зег подав до намісництва у Львові заяву про видачу йому привілею — виняткових прав (у сучасному розумінні — патенту) на очищення нафти хімічним шляхом. Привілей було видано у Відні 2 грудня 1853 р. на ім’я Йоганна Зега, магістра фармації у Львові, а також оголошено про це в пресі. До речі, у США дослідження хімічного складу нафти вперше здійснив і опублікував про це професор хімії Єльського університету Бенджамін Сілліман тільки 16 квітня 1855 р. Ян Зег почав виготовляти в лабораторії також свічки із озокериту та його похідних, про що свідчать архівні матеріали та привілей, виданий у Відні 23 листопада 1853 р.

Винахідник відкрив у Львові першу в Галичині цісарсько-королівську привілейовану (тобто з винятковими правами) так звану Камфінфабрику, де дистилював та очищав нафту. А у Львові на вул. Краківській відкрив крамницю з продажу населенню для освітлення легкої нафти, а також легкої фракції (очевидно, бензину) як рідини для виведення плям на одязі та для інших технічних цілей. У 1854 р. на виставці в Мюнхені Йоганна Зега було нагороджено похвальною грамотою за досконалий дистилят нафти. У грамоті вказувалося: «Ян Зег, магістр фармації і власник привілею у Львові — Австрія: похвальне визнання за повну дистиляцію скельної олії».

Сировина до Камфінфабрики постачалася з Борислава Самбірського повіту, з Коломиї та Богородчан Станіславського повіту. Продукти продавалися переважно в країні, а незначна частина вивозилася на західні кордони та до Пруссії (Німеччини). У Галичині створилася велика нафтоозокеритна промисловість із центром у Бориславі. До 1858 р. Зег доставляв у столицю Австрії Відень достатню кількість нафтового дистиляту для освітлювальних потреб. Він мріяв про поширення і використання свого винаходу. Та його спіт-кало велике нещастя. За однією з версій, випадковий перехожий підпалив дис-тилят, вогонь перекинувся на крамницю, де дружина Зега Дорота та її 17-річна сестра Герміна продавали нафтопродукти. Обидві трагічно загинули у вогні.

21 серпня 1875 р. Зег одержав концесію на створення в Бориславі аптеки під назвою «Зірка» на вул. Панській (сучасна вул. Шевченка, 12), яку він відкрив у березні 1876 р. Після нетривалої хвороби помер у Бориславі, похований на старому цвинтарі.

джерело

Доступні матеріали:
Гасова лампа

Видання та твори


Коментарі