Мень Олександр Володимирович

1935 — 1990

Мень Олександр Володимирович
(22 січня 1935 — 9 вересня 1990)
богослов, священик, проповідник, автор книг з богослів'я, історії християнства та інших релігій

Ідеї та погляди Олександра Меня мали великий вплив на розвиток богослів'я та історії релігій. Праці «Син Людський», «Історія релігій. В пошуках Шляху, Істини і Життя» в шести томах, Бібліологічний словник в трьох томах - є абсолютно унікальним явищем в новітній православній історіософії і релігійній філософії. Ці роботи є суто науковими, проте написані живою мовою. Їх тематика зосереджена на перетині релігії, історії, філософії і культурології — і не мають аналогів в сучасному православному богослів'ї. Такої наукової роботи, яка б включала всі релігійні пошуки людства і приводила їх до спільного знаменника у Христі — до о. Олександра православна історіософія, еклезіологія і філософія не мала. Його спадщина перекладена багатьма мовами світу. Українською видано «Син Людський» і «Перші апостоли» видавництвом «Свічадо».

Народився О.Мень в Москві, в сім'ї єврейського походження. Прабабуся отця Олександра — Ганна Йосипівна, рано овдовіла, проте одна виховала семеро дітей. В молодості, в період свого життя в Харкові, вона важко захворіла і її зцілив молитвою сам отець Іоанн Кронштадтський (не так давно зарахований Православною Церквою до лику святих)

Батько — Володимир Григорович Мень 1902 року народження, працював інженером на текстильній фабриці. Мати — Олена Семенівна Мень народилася у 1909 році. З юності тягнулася до християнства. Вивчала в Харківській приватній гімназії православне віровчення.

У віці шести місяців він був хрещений разом з матір'ю. Хрещення було здійснене таємно священиком Катакомбної церкви отцем Серафимом.
Навчався О. В. Мень у московській школі в Стрем'янному провулку, яка нині відома як школа № 1060. Вчився в Московському хутряному інституті (1953—1954 роках), потім у Іркутському сільгоспінституті (1955—1958), звідки виключений за релігійні переконання.

1 червня 1958 року, був рукопокладений в диякони, за місяць після відрахування з сільгоспінституту.

1 вересня 1960 року (після закінчення Ленінградської духовної семінарії) — у священики в Донському монастирі єпископом Стефаном (Нікітіним), і направлений другим священиком в храм Покрову Пресвятої Богородиці в село Алабіно (50 км. від Москви).

1964 рік — отець Олександр був переведений в Церкву поблизу станції Тарасівка на Ярославській залізниці, де пропрацював другим священиком 6 років.

1970 рік — о. Олександр був переведений в храм «Стрітення Господня» у м. Пушкіно, під Москвою (Ярославська залізниця). У цьому храмі він прослужив другим священиком до 1989 року, коли був призначений настоятелем.

9 вересня 1990 року його життєвий шлях був обірваний рукою вбивці, коли він йшов на Недільну літургію. До сьогодні вбивцю не знайдено.

Митрополит Ювеналий: "Он показал пример верного, мужественного и усердного служения Христу и Его Церкви"

Доступні твори:

Син людський
Таинство, слово, образ
Свет миру. Евангельская история, пересказанная для детей
Верую... Беседы о Символе Веры. 2001
"Александр Мень. О себе..."
Умное небо. Переписка протоиерея Александра Меня с монахиней Иоанной (Ю. Н. Рейтлингер)
История религии. В поисках Пути, Истины и Жизни (в 7 томах).
Мировая духовная культура
Магия, оккультизм, христианство

Видання та твори


Син Людський Син Людський

Мень Олександр Володимирович

Таинство, слово, образ Таинство, слово, образ

Мень Олександр Володимирович

Верую... Беседы о Символе Веры Верую... Беседы о Символе Веры

Мень Олександр Володимирович

О себе... О себе...

Мень Олександр Володимирович

Мировая духовная культура Мировая духовная культура

Мень Олександр Володимирович

Мень А. Магия, оккультизм, христианство Мень А. Магия, оккультизм, христианство

Мень Олександр Володимирович

Коментарі