Агеєва Віра

1958 — наші дні

Агеєва Віра Павлівна
(Нар. 30 липня 1958 р.)
 
чільна дослідниця української літератури ХХ століття, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія». Відома своїми проектами канону національної літератури, з якого, зокрема, пропонує "викинути" Карпенка-Карого
 
Досліджує літературу соцреалізму, а також реакцію на нього наступним поколінням, тими процесами, які сталися у 90-х, зокрема, коли відбулася "зміна ідеологічних плюсів на мінуси" в шкільних програмах з літератури, а також коли "соцреалізм став об'єктом пародіювання". Дослідниця пропонує рецепт: вірш Володимира Сосюри «Любіть Україну» розглядати хіба що разом з «Любіть Оклахому» Олександра Ірванця.
 
Вона зосереджується на специфіці формування літературного канону і місця в ньому жінок-феміністок (Лесі Українки, Ольги Кобилянської, Марка Вовчка, Оксани Забужко), також дослідниця спостерігає за публічною сферою, де, за словами авторки, в Україні замість постфемінізму спостерігаємо "недофемінізм": "Сьогодні про себе "я – феміністка" може сказати лише інтелектуалка. Для політика це радше шлях в нікуди, бо вони не розуміють ні цієї ідеології, ні потреб жінок-виборців».
 
Віра Агеєва є однією із засновниць Київського інституту гендерних досліджень, "жіноче питання" є центральним серед її наукових зацікавлень. 
 
"Мабуть, вона вільно та органічно почувалася б у товаристві елегантних й інтелектуальних емансипанток минулого — Марко Вовчок і Ольги Кобилянської, Олени Пчілки й Ірини Вільде. Віра Агеєва — жінка саме в тому стилі: витончені манери й широчезна ерудиція, бездоганна зачіска й парадоксально-гострі судження, професорське звання й кокетливий капелюшок", – вважає Яна Дубинянська.

Докладна біографія

 

На сайті доступно:
Поетика парадокса: Інтелектуальна проза Віктора Петрова-Домонтовича
Віра Агеєва: емансипе початку століття
Віра Агеєва на сайті видавництва "Факт"
Віра АГЕЄВА: «ВІД МОДЕРНІЗМУ ДО СУЧАСНОСТІ»
Роман Ліни Костенко абсолютно непереконливий психологічно
Українська мала проза ХХ століття. Антологія
Проза про життя інших: Юрій Косач: тексти, інтерпретації, коментарі
Ґендерна літературна теорія і критика
Екзистенційні мотиви в драматургії Миколи Куліша
Чоловічий псевдонім і жіноча незалежність (спроба гінокритики)
Формалізм versus неоклассицизм
Віра Павлівна Агеєва Модернізм і сучасність

Видання та твори


Коментарі