Рубчак Богдан

1935 — наші дні

Рубчак Богдан
(Нар. 6 березня 1935)
Письменник, літературознавець

Один з лідерів Нью-Йоркської групи поетів
 
Богдан Рубчак, письменник, науковець, один з найзнаніших поетів-модерністів української діаспори, народився 1935 року в місті Калуші на Прикарпатті. 
 
У 1943 році виїжджає до Німеччини, а згодом - до Америки. Спочатку мешкає у Нью-Йорку, а у 1952 переїжджає до Чикаго, де закінчує школу і продовжує навчання в університетах Нейві-Пір та Рузвельта.
 
Перша поетична збірка «Камінний сад», присвячена матері, виходить 1956 року.
 
1958 Богдана Рубчака призвали до американського війська: він два роки служить у Кореї. 1960 виходить друга збірка «Промениста зрада», а 1963 - третя, «Дівчина без країни».
 
Письменник, літературознавець, есеїст. Автор збірок поезій, співредактор і співупорядник книжок, представник модернізму в українській поезії 1960-их років, член Нью-Йоркської групи. З 1948 - у США: з 1968 викладач у Рутґерському, з 1973 — в Іллінойському університетах.
       
У 1964 році Манітобський університет запрошує Рубчака викладати славістику. Потім він переїжджає до Нью-Йорка, працює у відомому видавництві «Гарпер-енд-Ров», стає директором української редакції радіо «Свобода» в Нью-Йорку. У 1967 році виходить четверта збірка поезій «Особиста Кліо», присвячена дружині Мар'яні. 
       
Згодом починає викладати славістику в університеті Ратгерс, працювати над дисертацію «Теорія метафори», яку захищає у 1977 році. У 1974 році стає професором славістики й україністики в Іллінойському університеті. Співпрацює з журналом «Сучасність». 
       
Перекладає з англійської, німецької, французької. Написав понад 100 статей та есе, упорядкував антологію сучасної української поезії на Заході «Координати». 
 
М.Рябчук виділяє дві характерні особливості поетики митця: сюрреалізм і наративні традиції “Коли побудова образу диктується головним чином співзвуччям слів,  логікою звукопису,  а не дискурсу”. Науковець наголошує,  що складовою художнього світу поета є як змалювання певного пейзажу душі,  так і цілком раціональні роздуми й рефлексії. В.Моренець говорить про “новаторський характер, що виразилося і в заміні великої (“епохальної”) проблематики естетичними студіями малих речей та непомітних світові явищ  (т.  зв.  мінімалізмі),  у вільних віршових формах як альтернативи канону”. А І.Фізер назвав лірику Б. Рубчака “модерном у межах доступних обмежень”
 
Б.Рубчак, "Дівчині без країни"
 
Добра  сестро  птахів,
дівчино  без  спогаду,
щоночі  дивишся
крізь  спів  чужих  каламуть,
щоранку  дивишся
крізь  вій  золоту  погоду,
як  у  майстернях  сердець
приготовляють  зиму.
 
Завжди  незнайома
дівчино  без  сузір’я,
усюди  бачиш
очей  найсумніші  пісні,
так  ясно  бачиш,
як  орли  мрію  міряють
і  старим  матерям
з  сердець  виривають  синів.
 
Дівчино  без  дороги,
мандрівнице  без  дому,
захмарені  болем
наші  полудні  бліді.
Що  ж  розкажеш  про  нас
по  мандруванні  довгому,
коли  ввійдеш,  одна,
у  свій  опромінений  дім? 

Автор: Schleiermacher

Видання та твори


Твори Твори

Рубчак Богдан

Поезії Поезії

Рубчак Богдан

Сучасність. Січень. 1961 Сучасність. Січень. 1961

Стахів Володимир, Фіндайзен Ганс, Райс Еммануїл, Андієвська Емма, Рубчак Богдан, Калитовська Марта, Кошелівець Іван, Соловій Юрій, Патриція Килина

Сучасність. Липень. 1961 Сучасність. Липень. 1961

Андієвська Емма, Рубчак Богдан, Біляїв Володимир, Ж. М. Машаду де Ассіс, Річ Віра, Горбач Олекса, Білас Лев, Кравців Богдан, Майстренко Іван, Прокоп Мирослав

Вечір з життя Ірини Вечір з життя Ірини

Рубчак Богдан

Сучасність. Вересень. 1961 Сучасність. Вересень. 1961

Рубчак Богдан, Джузеппе Т. ді Лямпедуза, Антоніо Мачадо, Кравців Богдан, Славутич Яр, Кошелівець Іван, В.Шалі, Богачевська Марта, Стахів Володимир, Свідзинський Володимир

Лови на однорога Лови на однорога

Рубчак Богдан

Коментарі