Агнон Шмуель Йосеф

1888 — 1970

Шмуель Йосеф Агнон
(17 липня 1888 — 17 лютого 1970)
Письменник

Лауреат Нобелівської премії з літератури 1966

 

Народився Агнон 17 липня 1888 р. в Бучачі - провінційному старовинному містечку (тоді ще Австро-Угорщини), яке споконвіку називають «містом купців і мудреців». Отримав традиційне юдейське виховання, відвідував єврейську початкову школу, вивчав Талмуд, у «Беф хамідраш» («Освітньому домі») читав твори давніх і середньовічних авторів, повчання хасидів і тогочасну єврейську літературу. Батько - Шолом Мордехай Хелеві Чачкес - торгував хутрами, мав освіту рабина. Освіченою була й мати - Есфір Фарб, і вся їхня родина. Йосеф Чачкес навчався в гімназії Бучача (вона існує й нині), з 18 літ працював у Львові журналістом.
 
Одна з перших - ще дитячих публікацій Чачкеса датована 1903 роком. Потім твори з’являлися у журналі «Натісреїт» і єврейському тижневику, в газетах Бучача, Львова й Коломиї.
 
Перше помітне оповідання «Солом’яні вдови» 21-літній Йосеф опублікував 1909 р. вже в Палестині, яку вперше відвідав 1907 р. і куди виїхав 1908 р. Відтоді взяв собі псевдонім - «Агнон». У перекладі з івриту це слово означає «залишений, покинутий». Із 1924 р. воно стало офіційним прізвищем письменника, якого згодом визнали одним із найвизначніших представників новітньої єврейської літератури, писаної івритом. Ранні твори письменник писав також мовою ідиш. Кілька десятків дебютних творів було опубліковано на західноукраїнських землях.
 
Агнон написав багато оповідань, кілька повістей і романів. Його герої - колишні сусіди, знайомі та друзі. Це євреї, поляки, українці.
 

Видання та твори


Кипарисы в сезон листопада Кипарисы в сезон листопада

Аппельфельд Аарон, Двора Барон, Шамай Голан, Ицхак Орен, Иехудит Хендель, Авигдор Шахан, Гершон Шофман, Агнон Шмуель Йосеф

Коментарі