Василащук Ганна

1924 — 2003

Василащук Ганна Василівна 
(2 листопада 1924 р. - 2003 р.)
Художниця-ткаля

Лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка (1968 р.).
 
Ганна Василащук народилася  в с. Пістинь Косівського району Івано-Франківської області. Згодом переїхала до сусіднього села Шешори, адже батьківська хата згоріла під час війни, коли через їхнє село проходила лінія фронту.
 
Від 1944 до 1952 року була зв’язковою в підпіллі ОУН. Двічі була заарештовувана органами НКВС за зв’язки з повстанцями.
 
У післявоєнні роки працювала в Косівській лікарні, артілі ім. І. Франка, школі-інтернаті.
 
З 1947 р. займається тканням рушників.
 
Знала напам’ять усього „Кобзаря” Т. Шевченка, створила до поезій рушники-ілюстрації під назвою „Вінок Кобзареві”. Усього за мотивами Шевченкової поезії вона створила понад півтори сотні робіт.
 
Ткала рушники на тексти українських народних пісень, творів композиторів і письменників: за мотивами пісні „Темна нічка гори вкрила”, тематичні роботи на слова Лесі Українки („Гетьте, думи, ви хмари осінні”), Івана Франка („Вічний революціонер”), а також на теми творів Василя Стефаника, Степана Руданського, Марка Черемшини. Народній боротьбі за свободу присвячені роботи „Ой чого ти почорніло, зеленеє поле?”, „Степом, степом…”. 
  
Коли Комітет державної безпеки узнав, що Г.Василащук допомагала бандерівцям, була спроба скасувати подання про присвоєння їй Шевченківської премії, але було запізно, бо Постанову вже підписали Перший секретар Компартії та голова Ради Міністрів.
 
В. Качкан і М. Яновський написали про Ганну Василащук документальні нариси, поети присвятили їй свої вірші.
 
Також про Ганну Василівну знято телефільм (1971 р.).
 
Kosiv.org: «Передати барвистою мовою поетичні строфи — новий напрям у мистецтві. Щоб творити такі рушники, треба самому мислити творчо, тобто бути поетом. Майстриня не тільки справилася з новим завданням. Вона підняла цей вид мистецтва на таку висоту, якої воно раніше не досягало».
 
Іван Кравець: «Поетичними символами навколишнього світу і точно знайденими образами природи промовляють до нас з полотен художниць форми і барви орнаментів. Ці образи вони розкривають тонко, з високою емоційною силою. Довколишня природа в творчості митців має величезне значення як одне з найжиттєдайніших джерел їхньої творчої наснаги. Наприклад, риси чарівних пейзажів Карпат постійно вчуваються як в орнаментальному строї, так і в колориті Ганни Василащук. Її багатобарвні рушники, верети, запаски, наволочки неначе увібрали в себе всю принадність гуцульського краю. Серед кращих її робіт — верета „У горах Карпатах”. Увесь її композиційний лад із вдалим поєднанням характерних для Карпат зелених, коричневих і червоно-оранжевих кольорів, з чітким розміщенням вишуканих барвистих орнаментів на зеленому полі тканини навіває спомин про дивовижно прекрасні гірські ліси і полонини, про неповторний ранковий серпанок осені».
 
Джерела:
-Андрієвич В. Пісня про рушник / В. Андрієвич // Демократична Україна. - 1998. - 4 квіт.
-Березка Л. І на тім рушникові... / Л. Березка // Гуцульський край. - 1994. - 22 жовт.
-Бондар М. Ганні Василащук призначено стипендію / Михайло Бондар // Галичина. – 2003. – 14 січ. (№ 5). – С. 2.
-Городенко Л. Лебединий рушник Ганни Василащук. Його ми могли ніколи й не побачити... / Людмила Городенко // Галичина. - 1998. - 17 лют.
-Греметчук О. Рушник, неначе монумент / О. Греметчук // Західний кур'єр. - 1997. - 21 берез.
-Жоголь Л. Ткацтво Ганни Василащук / Людмила Жоголь // Народне мистецтво. - 2005. - № 1-2. - С. 25-27.
-Кравець І. Рушники Ганни Василащук та Ганни Верес / Іван Кравець // Народна творчість та етнографія. - 1968. - № 4. - С. 13-17.
-Маричевський М. Ганна Василащук / Микола Маричевський // Образотворче мистецтво. - 2004. - № 2. - С. 51.
-Омельченко В. Чудо-рушники Ганни Василащук / В. Омельченко // Прикарпатська правда. - 1985. - 7 верес.
-Пожоджук Д. Кольорові думи / Д. Пожоджук // Гуцульщина. - 1990. - 1 берез.
-Саноцька Х. Майстриня : Штрихи до портр. нар. худож., лауреата респ. премії ім. Т. Г. Шевченка Г. Василащук / Христина Саноцька // Жовтень. - 1982. - № 11. - С. 101-104.
-Соломченко О. І рушники співають мелодію Карпат : До 70-річчя ткалі Г. В. Василащук / О. Соломченко // Прикарпатська правда. - 1994. - 22 жовт.
 
 
 

Видання та твори


Катерина Катерина

Василащук Ганна

Думи мої, думи мої... Думи мої, думи мої...

Василащук Ганна

Коментарі