Домашевський Микола

1925 — 2010

Домашевський Микола Васильович
(17 жовтня 1925 р. – 17 грудня 2010 р.)
Історик і краєзнавець, меценат
 
Автор «Історії Гуцульщини», доктор економічних наук 
 
Микола Домашевстький народився в гуцульському селі Микуличин. Батько Василь – засновник у селі «Просвіти», війт села, розстріляний 1944 гестапо як заручник. Мати Євдокія під час війни з 3 дітьми втікає а Захід.
 
У Німеччині, Микола Домашевський студіюється в Українському вільному університеті, а у США – продовжує навчання в університетах Лайова і Рузвельта. У 1976 році захистив докторську дисертацію у Кенгсінгтонському університеті у США.
 
У Чикаго разом з однодумцями організовує Гуцульське товариство «Чорногора», яке в 1971-му увійшло у Конференцію Гуцульських товариств Америки і Канади. Створюється  Гуцуль¬ський дослідний інститут, який започаткував видання ілюстрованого журналу «Гуцулія» (розповсюджується у США, Канади, Австралії, Аргентини, Великобританії та ін.). 
 
Автор багатотомної «Історії Гуцульщини». Перший том “Історії” (1975 р.) містить загальні відомості про Гуцульщину, традиції, фольклор, архітектуру, ужиткове мистецтво. II і III томи містять нариси з історії міст і сіл Гуцульщини, інформація про видатних діячів краю, деякі етнографічні розвідки тощо. 
 
Дмитро Ватаманюк: «Завдячуємо Миколі Домашевському за організацію львівських науковців-гуцулів, які підготували матеріали, а сам він профінансував видання четвертого, п’ятого і шостого томів «Історії Гуцульщини». Тому без перебільшення, ця багатотомна «Історія Гуцульщини» під редакцією Миколи Домашевського стала вагомим вкладом у вивчення і пізнання нашого краю, утвердження його значимості для Української держави».
 

Видання та твори


Історія Гуцульщини. Том 1 Історія Гуцульщини. Том 1

Домашевський Микола

Коментарі