Чмельов Сергій

1896 — 1941

Чмельов Сергій Петрович
1896-1941
письменник-гуморист 
 
Народився Сергій Петрович Чмельов у с. Нова Водолага на Харківщині в сім’ї фельдшера. Закінчив юридичний факультет Харківського університету. Працював народним суддею у Валках — місті Харківської області, що на річці Мож (басейн Сіверського Донця). 
 
З 1925 року почав активно друкуватись у пресі, став членом відомої літературної організації "Плуг", згодом - членом Спілки письменників. Українську сатиру та гумор періоду 20-х — початку 30-х років XX сторіччя, з 1917-го по І-й письменницький з’їзд, червень 1934-го — крім Василя Блакитного та Остапа Вишні, успішно й енергійно репрезентували одночасно з Сергієм Чмельовим Микита Годованець, Олександр Ковінька, Юхим Ґедзь, Леонід Чернов, Юрій Вухналь (Ковтун Іван Дмитрович, автор тоді популярного "Життя і діяльності Федора Гуски"), Михайло Бондаренко, Микола Бриль, Антоша Ко, Кость Котко...
 
Про життя Сергія Чмиленка дуже мало відомостей. Дані про смерть суперечать одне одному. За однією з версій письменник помирає від туберкульозу на восьмий день окупації німецькими військами міста Валки 27 жовтня 1941 року. За іншою версією він стає жертвою сталінських репресій і гине в ГУЛАЗі. Є підстави вважати, що перша версія - офіційна радянська, яку розповсюджували для прикриття масових вбивств інтелігенції.  
 
Гуморист Євген Кравченко про Сергія Чмельова (передмова до видання "Клаптик історії", 1961р.):
Читачі старшого покоління, напевне, пам’ятають, як у 30—40-х роках (тепер вже минулого сторіччя — В.Ч.) поруч з дотепними творами Остапа Вишні, Василя Чечвянського, Юрія Вухналя та інших українських радянських сатириків і гумористів друкувалися гострі фейлетони, сатиричні оповідання та коротенькі гуморески Сергія Чмельова.  Їх можна було бачити на сторінках журналів "Червоний перець" і "Крокодил", друкувалися вони в республіканських газетах та окремими книжками. Короткі, гострі, дотепні, написані на злобу дня, гуморески С. Чмельова залюбки читалися…
 
Бібліографія:
1929р. - "Горохом об стіну"
1929р. - "Пальцем в небо"
1930р. - "А ви кажете..."
1930р. - "Кіно-ідеологія"
1930р. - "Ваші знайомі"
1931р. - "Свиняча справа"
1931р. - "Жертви душі"
1931р. - "Собі дорожче"
1934р. - "Навіть дивно"
 
Збірка "пародії", упорядник Василь Чечвянський, увійшли твори Василя Чечвянського, М. Бриля, Остапа Вишні, Іона Вочревісущого, П.Ванденка, Юрія Вухналя, Юхима Ґедзя, Ю.Золотарьова, Антоші Ко, Костя Котка, Олафа Кракена, Леоніда Чернова, Сергія Чмельова.
 
Посмертні видання:
1962р. - вибране "Клаптик історії"
 
Джерело:
Енциклопедія українознавства. У 10-х томах. / Головний редактор Володимир Кубійович. — Париж; Нью-Йорк: Молоде життя, 1954—1989.

Видання та твори


Коментарі