Слабошпицький Мирослав

1974 — наші дні

Слабошпицький Мирослав Михайлович
(Нар. 17 жовтня 1974 р.)

український кінорежисер, автор фільму «Плем’я», який увійшов в історію як «сенсація Канн» 

Мирослав Слабошпицький – український кінорежисер, син письменника Михайла Слабошпицького. Після успіху картини «Плем’я» (2014) на Каннському МКФ Слабошпицького можна назвати найвідомішим у світі українським режисером. Картина перемогла в конкурсі «Тиждень критики» в Каннах і отримала три нагороди: гран-прі, приз фундації  Ган і приз «Відкриття», призначений для «майбутнього світового кінематографа». Фільм «Плем’я» знятий на мові жестів, без голосових коментарів та субтитрів.
 
Слідом фільм «Плем’я» завоював Гран-прі фестивалю «Дзеркало», сербського фестивалю «Палич» і «Золотий абрикос» в Єревані, увійшов в конкурсні програми Лондонського фестивалю та кіноогляду в Сан-Себастьяні, також отримав прокат в 24-х країнах світу. Бюджет фільму становить 16 мільйонів гривень, з них половину надало Держкіно, іншу частину вклали фонди, в тому числі фонд Роттердамського кінофестивалю, чий грант Слабошпицький виграв кілька років тому. «Плем’я» могло б стати українським претендентом на премію «Оскар» в категорії  «Кращий іноземний фільм», але український Оскарівський комітет вирішив рекомендувати драму Олеся Саніна «Поводир».
 
Народився 1974 року в родині українського письменника і літературознавця Михайла Слабошпицького.  До 1982 року жив у Львові. Навчався в Київському державному інституті театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого на відділенні ігрового кіно.  Працював репортером кримінальної хроніки, писав сценарії для кіно і телебачення. Один з них – «Чорнобильський Робінзон» – став лауреатом Всеукраїнського конкурсу сценаріїв «Коронація слова».
З 2000 року член Національної спілки кінематографістів України. Був віце-президентом Асоціації молодих кінематографістів України. У 2002 році через конфлікт з головою Державної служби кінематографії виїхав до Санкт-Петербургу, де працював сценаристом і другим режисером.
Дебютний короткометражний фільм «Жах» брав участь у конкурсній програмі 27 фестивалів у 17 країнах. 2009 року фільм «Діагноз» змагався в короткометражній програмі 59-го Берлінського МКФ, а 2010-го – «Глухота» в короткометражній програмі 60-го Берлінського МКФ.
Стрічка «Глухота» брала участь загалом у понад 20 міжнародних кінофестивалях, отримала заохочувальний приз журі на 14-му МКФ у Вінтертурі (Швейцарія), та Диплом журі на 13-му Міжнародному фестивалі незалежного кіно «Дебоширфильм – Чистые грезы» (Санкт-Петербург).
«Плем’я» – перший повнометражний фільм режисера Слабошпицького. Єдиний український фільм, який брав участь у конкурсних програмах Канн 2014 року, і єдиний, який за 53-річну історію «Тижня критики» отримав таку кількість нагород. «Плем’я» – історія молодого хлопця, що приїжджає вчитися в інтернат для глухих, потрапляє в угрупування під назвою «Плем’я» і закохується в дівчину. Ролі виконують глухі та непрофесійні актори.
Слідом картина була представлена на Міжнародному кінофестивалі в Торонто в програмі «Відкриття». В Європі «Плем’я» відзначили більшість кінофорумів: фільм увійшов до конкурсної програми Лондонського міжнародного фестивалю і претендує на звання найкращого повнометражного дебюту.
На міжнародному кінофестивалі класу «А» в Сан-Себастьяні «Плем’я» було представлено в програмі. Крім того, в арсеналі стрічки – Гран-прі фестивалю ім. Андрія Тарковського «Дзеркало», сербського фестивалю Палич та фестивалю «Золотий Абрикос» в Єревані.
Фільм «Плем’я» було придбано для широкого прокату 24 країнах – від Франції до Японії.
 
 

Фільмографія:

1995: «Сторож», короткометражний, сценарист, режисер

2006: «Жах», короткометражний, режисер

2009: «Дiагноз», короткометражний, 14’53”, сценарист, режисер, продюсер

Фільм «Діагноз» можна подивитися тут

2010: Проект «Мудаки. Арабески»: «Глухота», сценарист, режисер

 

2012: Проект "Україно, goodbye!": "Ядерні відходи", сценарист, режисер

2012: 65 МКФ у Локарно, Швейцарія; конкурсна програма "Леопард майбутнього" - приз журі "Срібний леопард"

2012: ХІІ МКФ «Послання до людини», Санкт-Петербурґ (Росія). Короткометражна конкурсна програма

2012: XXI Відкритий фестиваль кіна країн СНД, Латвії, Литви та Естонії «Кіношок-2012», Анапа (Росія). Конкурсна програма короткометражних фільмів  «Межі шоку» – Ґран-прі.

2012: МКФ «2-in-1», Москва (Росія). Позаконкурсна програма

2012: 42 Київський МКФ «Молодість». Національний конкурс

2012: МКФ Ecofest (Румунія). Конкурсна програма

2012: МКФ FIFE (Франція). Конкурсна програма

2012: МКФ в Більбао Zinebi’54 (Іспанія). Конкурсна програма

2013: 42 Роттердамський МКФ. Офіційна програма, позаконкурсна секція «Спектрум»

2013: Бєлґрадський міжнародний фестиваль документальних і короткометражних фільмів (Сербія) - «Золота медаль» за найкращий фільм у категорії анімаційних, ігрових короткометражних та експериментальних стрічок

2013: Номінація на приз Європейської кіноакадемії (EFA) в категорії "Найкращий короткометражний фільм"

2014: «Плем'я», ігровий повнометражний дебют; сценарист, режисер

2014: 67 Каннський фестиваль, Франція – Ґран-прі секції «Тиждень критики», приз фонду «Ґан» на підтримку дистриб'юції фільму та приз «Одкровення» (Франс 4 Візіонарі), який присуджується за «особливе пристрасне ставлення до кіна та ентузіазм новачків-режисерів».

2014: Московський кінофестиваль «Дзеркало» ім. Андрєя Тарковського, Росія – Ґран-прі та спеціальна нагорода журналу «Сеанс» імені Сєрґєя Добротворського.

2014: 11 МКФ «Золотий абрикос», Єроеван (Вірменія) – Головний приз «Золотий абрикос»

2014: 21 Фестиваль європейського кіна, Паліч та Суботіца (Сербія), секція «Паралелі та зустрічі» – нагорода, на рівних, за найкращий фільм стрічкам «Плем’я» Мирослава Слабошпицького та «Free Range – балада про схвалення світу» Вейко Иунпуу (Естонія).

2014: 17 МКФ у Мотовані (Хорватія) – Головний приз та статуетка "Пропелер".

2014: Міланський міжнародний кінофестиваль - Приз за найкращий фільм 

2014: МКФ Fantastic Fest 2014, Остін, штат Техас (США) - Приз за найкращу режисуру в конкурсній програмі «Наступна хвиля».

2014: Фестивалі кіна країн СНД, Латвії, Литви та Естонії «Кіношок» - Приз за найкращу режисуру

 

Видання та твори


Коментарі