Одеський міжнародний кінофестиваль

Одеський міжнародний кінофестиваль

Одеський міжнародний кінофестиваль, абревіатура ОМКФ - це щорічний захід, який проводиться в Одесі в середині липня. Вперше пройшов в 2010 році і спершу позиціонував себе як фестиваль фільмів «з особливим почуттям гумору». Починаючи з 2012 розширив спрямованість і заявив про себе як фестиваль арт-мейнстриму, тобто кіно високого художнього рівня, розрахованого на широку аудиторію.

Організатори кіноподії поставили перед собою амбітні цілі: перетворити його в один з головних кінофорумів Східної Європи, називаючи Одеський кінофестиваль «східноєвропейськими Каннами».

Церемонія відкриття та закриття ОМКФ, а також традиційна «червона доріжка», проводиться в Одеському театрі опери та балету - одній з найбільш відомих архітектурних пам'яток України. Обидві церемонії зазвичай приваблюють тисячі одеситів, а також транслюються в прямому ефірі на одному з українських каналів. В 2013 році телеверсію церемоній подивилися 3,5 млн. глядачів.

Один з найбільших проектів Одеського МКФ - Літня кіношкола - функціонує протягом 9-ти фестивальних днів. Серед її майстрів, гостей та лекторів - світові зірки і кінопрофесіонали: Пітер Грінуей, Емір Кустуріца, Сергій Лозниця, Тимур Бекмамбетов, Кіра Муратова, Джон Малкович, Отар Іоселіані, Валерій Тодоровський, Тодд Солондз, Джеральдіна Чаплін, Світлана Немоляєва, Майкл Медсен, Олександр Феллінг, Олексій Горбунов, Андрій Плахов та інші. Також на фестивалі щорічно проходять спеціальні освітні секції - Школа кінокритиків та Сценарна майстерня.

 

З самого початку ОМКФ став однією з найрезонансніших вітчизняних культурних подій: в програму 1-го кінофесту (2010) увійшло більше 70 фільмів, які переглянули 40 тисяч глядачів. В конкурсній програмі були представлені 16 фільмів виробництва США, Франції, Голандії, Іспанії, Італії, Польщі, Японії, Німеччини, Перу, Індії, Великобританії, Канади та інших.

Міжднародне журі очолював видатний голандський режисер Йос Стелінг. Гостями першого кінофоруму стали голівудський актор Рутгер Хауер, режисери Вадим Перельман, Кшиштоф Зануссі, Кіра Муратова, Юрій Мамін, Олексій Учитель, актори Грегуар Колен, Володимир Машков, Емануїл Віторган, Аліка Смєхова, Лариса Удовиченко, Юрій Стоянов, Сергій Мигицко, Ольга Кабо та інші.

Головний приз фестивалю — статуетку «Золотой Дюк» — в 2010 році отримав російський фільм «Дітям до 16…» режисера Андрія Кавуна, відомого глядачеві до цього за бойовиком «Полювання на піранью» та психологічною драмою «Кандагар».

Перший фестиваль представляв ретроспективу Одеської кіностудії (8 кращих комедій, відзнятих за весь час існування однієї з найбільших кіностудій колишнього СРСР: «Беня Крік» Володимира Вільнера, «Ягідка кохання» Олександра Довженка, «Зелений Фургон» Генріха Габайа, «Приходьте завтра» Євгена Ташкова, «По вулиці комод водили…» Володимира Басова, «Бережіть жінок!» Віктора Макарова та Олександра Полиннікова, «Мільйон у шлюбному кошику» Всеволода Шиловського, «І чорт з нами!» Олександра Павловського), ретроспективу Кіри Муратової (декілька фільмів кращого режисера України з Одеси), ретроспективу Федеріко Фелліні.

 

В 2011 році ОМКФ представив вже майже 100 кінофільмів з 40-ка країн, серед них - 3 світових прем’ри, 10 міжнародних та 40 національних. Вже 2-й ОМКФ стає лідером міжнародних культурних подій в Україні.

У конкурсній програмі були представлені 14 нових фільмів з Франції, Великобританії, Бельгії, Швеції, Німеччини, Гонконгу, України, Польщі, Фінляндії, Італії, Болгарії, Росії, Ізраїлю, Уругваю. Міжнародне журі фестивалю очолив відомий польський актор, режисер і ректор Краківської кіноакадемії Єжи Штур, якого з Одесою пов'язують зйомки у фільмі Юліуша Махульського «Дежа вю» в 1988 році.

Гостями фестивалю стали голлівудський актор Джон Малкович, режисери Микита Михалков, Отар Іоселіані, Вадим Перельман, Сергій Соловйов, Нана Джорджадзе, Юрій Кара, Олександр Мітта, Валерій Тодоровський, Федір Бондарчук, актори Богдан Ступка, Ада Роговцева, Дмитро Дюжев та інші.

Фільмом відкриття стала французька картина «Артист» Мішеля Хазанавічуса, володар Призу за кращу чоловічу роль на Канському кінофестивалі-2011, а на закритті відбулася світова прем'єра російського фільму Олександра Гордона «Вогні притону», зйомки якого проходили в Одесі.

Головний приз фестивалю був присуджений французькому фільму «Дівчисько» («Tomboy») сценариста і режисера Селін Сіяма. Статуетку «Золотий Дюк» на церемонії закриття фестивалю отримала французька актриса Софі Каттані, яка зіграла у фільмі одну з головних ролей.

Україну на цьому кінофесті представляв фільм «Без Пор No» режисера Олександар Шапіро, в якій зіграли Антон Хомяков, Олексій Горбунов та Ольга Сумська. Приз імені Миколи Шустова за кращий український фільм журі “Українська лабораторія” присудило короткометражній роботі “Собачий вальс” режисера Тараса Ткаченка. Приз Журі пітчинга отримав проект “Аутсайдер” Віри Яковенко.

Вперше фестивальна позаконкурсна програма доповнилася розділом ‘КІНО_LIVE’ - серія кіноконцертів під відкритим небом. На новій фестивальному майданчику - Ланжеронівському узвозі - в живому музичному супроводі постали шедеври німого кіно: фантасмагорії Жоржа Мельєса, які глядачам представляли нащадки великого кінематографіста: його правнучка Марі-Елен Леріссі і пра-правнук Лоранс Леріссі. Також в рамках програми «КІНО_LIVE» на Ланжеронівському узвозі відбувся показ авангардної аргентинської картини «Антена» Естебана Сапіра в живому супроводі українського гурту ‘Esthetic Education’.

В останній день своєї роботи Одеський кінофестиваль отримав відзнаку від авторитетного міжнародного співтовариства журналістів - Голлівудської асоціації зарубіжної преси (Hollywood Foreign Press Association) HFPA, що вручає премію «Золотий Глобус».

Оцінювали фільми під керівництвом польського актора Єжи Штура акторки Марія де Медейруш (Португалія), Ада Роговцева, режисер Валерій Тодоровський (Росія), генсек міжнародної федерації кінопреси FIPRESCI Клаус Едер (Німеччина).

 

З 2012 року дирекція фестивалю початку позиціонувати ОМКФ як фестиваль арт-мейнстриму. Конкурсна програма, відповідно, зазнала змін і тепер складається з двох окремих розділів: Міжнародна програма повнометражних фільмів та Українська національна конкурсна програма. Відповідно, на фестивалі стало працювати два паралельних журі: журі міжнародного конкурсу і журі національного конкурсу. Також вперше фільми оцінювало і Журі міжнародної федерації кінопреси FIPRESCI.

Головне нововведення 3-го Одеського кінофестивалю: головний фестивальний приз - Гран-прі «Золотий Дюк» відтепер став вручатися за підсумками глядацького голосування.

На фестивалі було показано 85 фільмів з 40 країн, кількість глядачів, які відвідали фестивальні перегляди сягнула 100 тисяч. На третьому Одеському кінофестивалі було акредитовано близько 4500 гостей і 700 представників ЗМІ, а аудиторія телетрансляцій церемонії відкриття і закриття склала більше 3 млн. чоловік.

В основній конкурсній програмі було представлено 12 повнометражних фільмів, в Українську національну конкурсну програму увійшло 19 повнометражних та короткометражних робіт.

Журі міжнародної конкурсної програми очолив відомий російський кінокритик і кінознавець Андрій Плахов. Гостями фестивалю стали актриси Клаудія Кардинале, внучка Чарлі Чапліна Джеральдіна Чаплін і акторка Деріл Ханна, кінорежисери Пітер Грінуей та Крістоф Барратье, голлівудський актор Майкл Медсен, американський кінорежисер і сценарист Тодд Солондз, німецький актор Олександр Феллінг, ірландський актор Кілліан Мерфі, який представив конкурсний фільм «Зломлені» і відвідав прем'єру в Україні фільму «Червоні вогні», в якому зіграв одну з ролей. Також на фестивалі побувала російська актриса Світлана Немоляєва, актори Олексій Горбунов, Данило Козловський та інші.

Під час фестивалю серію майстер-класів для слухачів кіношколи провели кінорежисери Пітер Грінуей, Тодд Солондз, Сергій Лозниця, актриси Джеральдіна Чаплін, Світлана Немоляєва, актори Майкл Медсен, Олександр Феллінг, Олексій Горбунов, Андрей Плахов та інші.

Головний приз фестивалю - статуетку «Золотий Дюк», на основі результатів глядацького голосування отримав фільм «Зломлені» («Broken») режисера Руфуса Норріса.

В 2013 році року гостями 4-го Одеського кінофестивалю стали Емір Кустуріца, Олександр Роднянський, Францеска Петрі, Гоша Куценко, Ірина Апексимова, Кіра Муратова, Оліас Барко, Тимур Бекмамбетов, Валерій Тодоровський, Роджер Корман, Іржі Менцель та інші.

У рамках позаконкурсної програми 4-го Одеського міжнародного кінофестивалю відбулись спеціальні покази фільмів на честь членів Міжнародного журі. Глава журі Олександр Роднянський представить глядачам спродюсовану ним кінострічку Біллі Боба Торнтона «Машина Джейн Менсфілд», німецька актриса Франциска Петрі - картину Кирила Серебряннікова «Зрада», а режисер Нана Джорджадзе - свій фільм «Тисяча і один рецепт закоханого кулінара».

Документальний хіт кінофестивалю «Санденс» «Показовий процес: Історія Pussy Riot» відбулась за участі співавторів фільму - британського продюсера, номінанта на премію Американської кіноакадемії Майка Лернера і російського режисера Максима Поздоровкіна.

Режисер Кіра Муратова відвідала фестиваль зі своїм новим фільмом «Вічне повернення» з Ренатою Литвиновою і Сергієм Маковецьким у головних ролях. Представляти картину публіці разом з режисером буде творча група фільму, зокрема актори-одесити, серед яких арт-критик і перформер Ута Кільтер і артист комік-трупи «Маски» Георгій Делієв.

До позаконкурсної програми ОМКФ-2013 також увійшли ретроспективи Сергія Параджанова і одного з найвідоміших кінематографістів Британії Майкла Вінтерботтома. Представила один з кращих фільмів українського кінематографа «Тіні забутих предків» актриса Лариса Кадочникова.

Живий класик чеського кіно Іржі Менцель представив свою оскароносну картину «Поїзди під пильним спостереженням», а «хрещений батько» незалежного кіно Роджер Корман - свій байопік  «Світ Кормана: Подвиги голлівудського бунтаря». Про великого кінорежисера Петра Тодоровського перед показом кінострічки в його пам'ять «Вірність» розповість син видатного митця Валерій Тодоровський. Із завершальною частиною своєї скандальної «райської» кінотрилогії «Парадиз: Надія» ОМКФ-2013  відвідав один з найактуальніших європейських режисерів Ульріх Зайдль.

У позаконкурсній програмі 4-го ОМКФ відбулись прем'єрні покази українських фільмів - першого в Україні 3D-хоррора «Синевир», кримінальної комедії «Ломбард» та документальної короткометражної стрічки «Табір».

Почесним гостем ОМКФ-2013 став Емір Кустуріца. Сербському режисерові під час церемонії відкриття фестивалю було вручено Золотий Дюк за внесок у кіномистецтво. Також у день відкриття ОМКФ, 12 липня, на Потьомкінських сходах пройшов концерт групи Еміра Кустуріци - No Smoking Orchestra.

Володарем Головного призу ОМКФ, гран-прі за результатами глядацького голосування, став фільмросійського режисера Олександра Велединського «Географ глобус пропив». Приз за «Кращу режисуру» був удостоєний режисер фільму «Ланчбокс» Рітеш Батра. Приз за кращу акторську роботу члени журі Міжнародної конкурсної програми - Франциска Петрі і Андрій Курков - вручили акторському ансамблю грузинського фільму «В цвіту» - Ліку Баблуані і Маріам Бокерії.

В 2013 році на сцені Оперного театру вперше була вручена нагорода за «Кращий український повнометражний фільм». Золотого Дюка з рук почесних гостей фестивалю - акторів Олександра Кузнєцова та Ольги Кабо - отримали режисери картини «Параджанов» Олена Фетисова і Серж Аведікян. Творці картини про великого режисера подякували Одеський кінофестиваль, на якому рік тому презентували проект свого фільму на пітчингу.

Згідно з традицією, на Потьомкінських сходах відбувся масштабний кіноперформанс у супроводі симфонічного оркестру - було показано шедевр великого німого кіно - картина "Схід сонця" (1927) Фрідріха Мурнау, що отримала три статуетки "Оскар" на першій в історії церемонії вручення нагород Американської кіноакадемії.

 Також відбулась ретроспектива фільмів культового режисера Сергія Параджанова, в яку увійшли картини "Андрієш", "Тіні забутих предків", "Київські фрески", "Акоп Овнатанян", "Колір граната", "Легенда про Сурамську фортецю", "Арабески на тему Піросмані".

Номінантом національної кінопремії в категорії "Кращий повнометражний український фільм" стала психологічна драма "Деліріум" режисера Ігоря Подольчака.

У номінації "Кращий короткометражний український фільм" були представлені: "Побачення" Євгена Матвієнка; "Уроки українського" Руслана Батицького; "Ядерні відходи" Мирослава Слабошпицького; "Дорога" Максима Ксенда.

 

У 2014 році в Національному конкурсі фестивалю будуть представлені 13 короткометражних робіт і 7 повнометражних фільмів. Два українських фільми візьмуть участь одночасно в Національному та Міжнародному конкурсах. У рамках конкурсу ОМКФ відбудуться дві міжнародні та одна світова прем'єра.

Для участі в Міжнародному конкурсі ОМКФ були відібрані 12 фільмів. Деякі з картин відзначені призами на інших фестивалях і представляють всі напрямки арт-мейнстриму: від романтичної драмеді до психотриллера.

За симпатії глядачів і гран-прі фестивалю у Міжнародному конкурсі боротимуться:

- азіатський фільм-нуар "Чорний вугілля, тонкий лід" китайського режисера Йіна Дяо, володар "Золотого ведмедя" Берлінського кінофестивалю;

- роуд-муві зі стилізацією під французьку "нову хвилю" мексиканського режисера Альфредо Руіспаласіос "Гуерос" - кращий дебют Берлінале 2014;

- фільм грузинського режисера Левана Когуашвілі "Побачення всліпу" - переможець численних кінофестивалів у Софії, Вісбадені та ін;

- філософське арт-висловлювання "Поле собак" польського режисера-художника Леха Маєвського;

- сюрреалістична трагікомедія ізраїльського режисера Талії Лаві "Мотивації нуль", володар гран-прі та призу глядацьких симпатій фестивалю в Трайбека;

- представник нової хвилі румунського кіно, учасник фестивалю в Локарно - соціально-психологічна драма "Роксана" режисера Валі Хоча;

- володар двох призів фестивалю "Кінотавр" 2014 - фільм "Зірка", нова робота російського режисера Ганни Мелікян ("Русалка");

- дебют трьох молодих французьких режисерів Марі Амашукелі, Клер Бюргер і Самюеля Тейса, "Золота камера" Каннського фестивалю, суміщення ігрового і документального кіно з реальним персонажем в головній ролі, фільм "Party girl";

- психотрилер "Стерео" (реж. Максиміліан Ерленвайн) за участю зірок сучасного німецького кіно Юргена Фогеля ("Босоніж по бруківці", "Хвиля", "Красунчик") і Морітц Бляйбтроя ("Біжи, Лола, біжи", "Достукатися до небес ");

- соціально-психологічна драма режисера Брайана Різберг (США) "Великі важливі речі". Показ в конкурсній програмі ОМКФ стане для цього фільму міжнародної прем'єрою.

Два українських фільми, які брали участь у програмі ‘Work in progress’ в 2013 році, будуть представлені одночасно в національному та міжнародному конкурсах ОМКФ: фільм грузинського режисера Нани Джорджадзе "Моя русалка, моя Лореляй", який знімався в Одесі, і "Поводир" Олеся Саніна. Для цієї картини показ на ОМКФ стане світовою прем'єрою.

Крім того, в Національному конкурсі візьмуть участь фільми: "Зелена кофта" Володимира Тихого; режисерський дебют видатної української актриси "Лариса Кадочникова. Автопортрет" у співавторстві з режисером і продюсером Дмитром Томашпільський і його ж копродукційні проект ‘F 63.9 Хвороба кохання’, створений спільно з Альоною Дем'яненко; повнометражний документальний фільм Валентина Васяновича "Сутінки"; україно-турецький фільм «Люби мене" режисерів Марини Ер Горбач і Мехмета Багадіра Ера.

Журі міжнародного конкурсу очолить британський режисер, відзначений міжнародними нагородами, продюсер і сценарист Пітер Веббер, до складу журі увійшли український режисер Сергій Лозниця, ізраїльська актриса Євгенія Додіна, білоруська актриса і режисер Ольга Диховічна і французький актор і критик Жан-Філіп Тессі.

У позаконкурсній секції ОМКФ-2014 "Фестиваль фестивалів" заявлені кілька хітів: rраща картина Лондонського кінофестивалю 2013 року, вишуканий чорно-білий фільм польського режисера Павла Павліковського "Іда"; jстання картина великого французького режисера Алена Рене "Любити, пити і співати", який отримав приз Берлінського кінофестивалю як фільм, що відкриває нові перспективи і нагороду ФІПРЕССІ; aільм ісландського режисера Бенедикта Ерлінгссона "Про конях і людей", що отримав шість національних "Оскарів" і головні призи на семи міжнародних кінофестивалях, включаючи фестивалі в Сан-Себастьяні, Таллінні і Токіо; переможець конкурсу "Горизонти" Венеціанського кінофестивалю 2013, трагікомедія "Натюрморт" - режисерський дебют знаменитого італійського продюсера Уберто Пазоліні.

Свою ретроспективу на 5-му Одеському кінофестивалі представить один з найяскравіших і впізнаваних режисерів Великобританії - Стівен Фрірз, автор таких відомих картин, як "Небезпечні зв'язки", "Королева" і "Филомена". Фрірз відомий своїми провокаційними, стильними та малобюджетними фільмами про людей, що живуть на межі соціальних і сексуальних норм.

П'ятий ювілейний фестиваль відвідає ірландський актор театру і кіно Ейдан Тернер, відомий завдяки участі в ТВ-постановках "Відчайдушні романтики", "Тюдори" і трьох повнометражних картинах "Хоббіт". Американський режисер Даррен Аранофскі не зможе приїхати особисто, але проведе онлайн майстер-клас для учасників Літньої кіношколи ОМКФ. Лектором Літньої кіношколи стане також британський продюсер лорд Девід Паттнем.

Видання та твори


Коментарі