Рустем Ян

1762 — 1835

Рустем Ян 
(1762 р. – 21 червня 1835 р.)
литовський художник
 
Ян Рустем народився в Османській імперії у вірменській родині. У дитинстві втратив батька, потрапив у рабство. У 10 років польський генерал і меценат Адам Чарторийський, побачивши у хлопця талант до малювання, викупив його і вивіз до Львова. 
 
У Львові Ян Рустем одержав початкову освіту, у Варшаві навчався професійного малювання у художників Норблен де ла Гурден і Марчелло Бачареллі.
 
1788 – 1790 – навчався і працював у Берліні. 1798 року поїхав у Вільно, щоб працювати помічником польського художника, завідувача кафедри малюнка і живопису Головної Віленської школи (1803 року її перейменували на Імператорський віленський університет).
 
У 1811 Ян Рустем стає ад'юнкт-професором ескізів, а 1819 року – професором живопису, 1821 – ординарним професором.
 
1820 року організовує першу в Литві художню виставку, де представлені роботи його учнів.
 
У творчості художника спостерігають вплив французького класицизму, романтизму і сентименталізму. Яна Рустема, перш за все, називають портретистом, автором портретів еліти Вільнюса, багатьох автопортретів.  був, перш за все, портретист. Він писав портрети професорів університету, поміщиків та інтелігенції Вільнюса. У пейзажах художник використовує релігійні та міфологічні образи і сюжети. 
 
Учнями Яна Рустема, основоположника литовської національної художньої школи, були Тарас Шевченко, Казімеж Бахматович, Валентій Ванькович, Ян Дамель, Юзеф Олешкевич, Юзеф Озембловський, Наполеон Орда, Канут Русецький, Міхал Кулеша, Адам Шемеш та інші. Тарас Шевченко відвідував майстер-класи Яна Рустема з 1829  до 1830 рр. (детальніше – тут).
 

Видання та твори


Коментарі