Діброва Володимир

1951 — наші дні

Діброва Володимир Георгійович
(Нар. 11 серпня 1951 р.)
 
драматург, прозаїк, есеїст. Довгий час писав у шухляду, проте став популярним на початку 90-х після перших офіційних публікацій. Драматичні твори Володимира Діброви є «вершинним досягненням української драми кінця ХХ століття. Разом з тим, вони з незрозумілих причин не отримали належної сценічної долі» (Сергій Іванюк). 
 
У своїй творчості Діброва знущається над штампами свого часу, висміює соціалістичний побут. Його герої – сформовані радянськими умовами, вони викривлено сприймають дійсність, їхнє мислення визначається не рядом самостійних виборів, а нав’язаними системою формами. Про своє покоління письменник каже так: «Період його формування припадає на хрущовську відлигу. Це – перше радянське покоління, яке не зазнало війни, державного терору та голоду. І це – покоління, яке рідна влада успішно отруїла дешевим кріпленим вином». Творчість митця належить до так званої «андеграундної альтернативи», коли митці у своїх творах чинили опір совдепії, проте не мали можливості офіційного голосу.
 
На запитання, який зв’язок його творів з життям, письменник відповідає: «Кожен із цих сюжетів є вигадкою, що базується на реальності. Весь мій життєвий досвід свідчить про те, що людина не здатна вигадати нічого такого, що «перепльовувало» би реальність. Життя є набагато загадковішим і фантастичнішим за казки чи наукову фантастику».
 
Володимир Діброва був одним з перших викладачів відновленої Києво-Могилянської академії, проте з 1994 року постійно мешкає у США і викладає у Гарварді, займається перекладами з української на англійську і навпаки.
 

Видання та твори


Коментарі