Потоцький Вацлав

Вацлав Потоцький (1621 р. Воля Лужанська--1696 р. Лужна)

Походив з побічної гілки одного з найславетніших шляхетських польських родів--роду Потоцьких. За віросповіданням був аріанином. Спочатку навчався в аріанській школі в рациборську. Брав активну участь у політичному житті. У 1638 р. приймав участь у придушенні повстання Якова Остряниця, а у 1651 році брав участь у битві під Берестечком. Під час вторгнення шведської армії до Польщі (події "Потопу" ) у 1655, Вацлав Потоцький як і більшість протестантів перейшов на бік шведів. Але згодом Потоцький повернувся на сторону короля Яна Казимира. У 1658 році після прийняття закону проти аріан, він приймає католицтво. У 60- роках був бецьким підстаростою. Примав участь у польсько-турецькій війні 1672-1676 рр. Згодом був скарбником Кракова.

Поетична спадщина поета величезна, однак за життя автора майже нічого не було опубліковано (окрім одного вірша та гербовника) . Літературна популярність Вацлава Потоцького поширюється після його смерті, коли починаючи з кінця XVII ст. поступово починають з'являтися у друці його праці. Справжня слава приходить в середині XIX ст., коли вперше була опублікована його поема «Хотинська війна», написана у 1670 році. Ця поема довгий час зберігалася в рукописі і була видана лише у 1850 році.

Потоцький спирається на різного роду спогади і щоденники учасників описуваних подій. Незважаючи на певний відбір матеріалу, автору не вдалося все ж таки створити стрункої композиції і досягти цілісності розповіді.Своєрідне поєднання епіки та сатири, патетики і памфлету, моралізаторства і ліризму, порушуючи гармонію епічного звучання, відображає складну гаму думок і переживань поета, який в період загрози турецького нападу створює патріотичний твір, звертаючись до перемоги поляків над турками під Хотином 1621 року. У той же час він не ідеалізує минуле, гостро і критично розцінюючи стан Речі Посполитої. Поема відрізняється художньою проникливістю розповіді. Характерною для епохи рисою є органічне поєднання патріотичних і релігійних мотивів, останні у поета-аріанина перегукуються з популярними у польських аріан ідеями Еразма Роттердамського.

Видання та твори


Коментарі