Фонтан "Самсон" на Контрактовій площі

Розмір: 477.5 Kb

Матеріал надано користувачем: (Hell`ga)

Опис


Роки побудови: 1748-49.

Архітектурний стиль: українське бароко.

Розташування: на Контрактовій площі, неподалік від Братського монастиря та духовної семинарії, біля Гостинного двору.

Сучасне використання: фонтан був зруйнований у 1930-х роках та був відбудований 1982 року.

Цікавою архітектурною пам‘яткою Контрактової площі є фонтан. У 1748-1749 роках талановитий архітектор І. Г. Григорович-Барський збудував на місці дерев‘яного кам‘яний павільйон над джерелом, - складовою частиною найстарішого київського водопроводу.

Між Магістратом та собором стояв один з кільках громадських фонтанів і криниць. Чисту воду до них підводили довбані з дерева рури від сусідньої Андріївської гори. В середині вісімнадцятого століття київський магіастрат почав ремонтувати стару систему водопостачання і вирішив зробити муроване накриття понад фонтаном на Магістратській площі. Роботу доручили молодому архітектові Іванові Григоровичу-Барському, нащадкові добре знаної на Подолі родини, що закінчив Київську академію. Споруда, яку магістрат назвав "Феліціял" (або "Феліціан"), була виконана в 1748-49 роках; не була подібна до павільйону кругла ротонда на чотирьох підпорах. У кожній підпорі було по дві коринфські колони.

Спочатку під куполом знаходився ангел, що тримав судину, з якого через проведені під землею труби йшла вода по домівках. За старим українським звичаєм споруджувати в громадських місцях та коло криниць статуї, на бані ротонди було поставлено двометрову статую св. апостола Андрія з позолоченої міді. Під склепінням бані була статуя ангела з чашею в руці; з чаші текла вода в басейн. У ті роки фонтан люб‘язно називали "Феліціан". У 80-ті роки фонтан доповнили сонячним годинником, а на початок наступного століття фігурку ангела замінили на до болі всім нам відомого "Самсона, що роздирає пащі лева".

Досі невідомо, з якою метою замінили фігурки. Гадається, що київського Самсона встановили, аби насміятися над офіціозним петергофським Самсоном, що прикрашав головний фасад заміської царської резиденції.

Біля Самсона, чи як тоді казали, "Лева", київські торговки продавали натільні кипарисові хрестики, іконки, стяжки, штучні квіти тощо. В літній час біля фонтана гуляли. відпочивали, особливо богомольці, утомлені від відвідування численних подільських святинь. Багато хто мав за звичку вішати на шию "Лева" хрестики, загадуючи при цьому свої найпотаємніші бажання. Існувало повір‘я, ніби той, хто тричі пив воду з "Самсона", назавжди оселявся на Подолі. Вода "Самсона", що протікала по київських трубах була дуже чистою і приємною на смак.

Перед Першею світовою війною статут св. Андрія та Самсона з левом забрали до Міського музею, а натомість поставили копії з них. 1927 року баню ротонди відремонтували заходами Міської управи. Розробляючи пляни реконструкції Подолу, Архітектурно-Плянувальне управліния Міської Ради передбачало включити цю бароккову споруду в парк, на місці розширеного Червоного майдану. За переказами, які можуть мати апокрифічний характер, Павел Постишев під час оглядин Києва побачив цю споруду і наказав голові Міської Ради Рижкову - усунути цей "кіоск". Кажуть, що фонтан вісімнадцятого століття розібрали тієї ж ночі. Фундаменти його залишилися.

У другій половині 1970-тих років, коли виникла тенденция розвинути Поділ як центр туризму, бупо вирішено відтворити втрачену історичну атмосферу, надати старе оточення давнім купецьким та міщансько-ремісничим кварталам столиці України. Ці пляни передбачали відбудову деяких пам‘яток, знищених у 1930-тих роках, включаючи і "Феліціял" Григоровича-Барського. Восени 1977 року уряд Української РСР наказав Міській Раді української столиці відбудувати фонтан "Самсон". Відбудова "Феліціяла" за проектом українського радянського архітекта В.П.Шевченка була закінчена 1981 року.

джерело

Файли


contract_square_3_1907.jpg jpg (157.3 Kb)

contract_square_3_2001.jpg jpg (184.5 Kb)

P4260442.jpg jpg (135.7 Kb)

Подібні твори


Петропавлівська церква Петропавлівська церква

Григорович-Барський Іван

Грецький монастир Святої Катерини Грецький монастир Святої Катерини

Григорович-Барський Іван

Студентська бурса на Подолі Студентська бурса на Подолі

Григорович-Барський Іван

Коментарі