Збруцький ідол

Розмір: 180.3 Kb

Матеріал надано користувачем: Library Resources (libres3)

Опис


В 1848 році на межі сіл Личківці, Голенищеве, Іванківці знайдено чотиригранну фігуру - стовп із сірого вапняку висотою 2,67 метра. Стовп поділений трьома горизонтальними ярусами, на яких в барельєфах показано, як уявляли слов'яни будову Всесвіту. На нижньому ярусі - бог підземного світу, що тримає на руках землю, на середнь-ому - земля з людьми, на верхньому, найширшому -небо, заселене богами. На передній грані стовпа зображена Велика Богиня з рогом тура у руці. Її плодоносна сила підкреслюється тим, що вона зображена посередині з дитиною. Може, саме ця богиня називалася "рожаницею"? Ліворуч від неї -бог воїнів з однолезним мечем, які були поширені на Русі в X столітті, і конем біля ніг. Можливо, це Перун.

Зображення на інших гранях збереглися гірше. Скульптуру Збруцького ідола, як назвали цю знахідку, увінчує чотирилика голова, покрита руською княжою шапкою дзвоноподібної форми з хутряною облямівкою.

Збруцький ідол - видатна пам'ятка староруського образотворчого мистецтва. З 1851 року статуя зберігається в Краківському археологічному музеї, а її копії в натуральну величину - в Московському історичному, Тернопільському краєзнавчому музеях, Почаївському музеї. Фотокопія Збруцького ідола зберігається у Чемеровецькому районному народному історико-краєзнавчому музеї.
Вчені вважають, що Збруцький ідол - зображення древньослов'янського бога сонця - Святовита, Святовида, поваленого під час хрещення місцевого слов'янського люду, як це вчинили з фігурами Перуна в Києві та Новгороді.

Для нас, краєзнавців, завданням номер один є встановлення на основі глибоких досліджень місця, де було древньослов'янське капище, з метою його відновлення, що матиме велике значення для пожвавлення туризму в нашому мальовничому краї.

М. Кундс

джерело

Файли


idol.jpg jpg (33.6 Kb)

idol_zbruckiy.jpg jpg (29.6 Kb)

zbruch.idol.jpg jpg (117.1 Kb)

Коментарі